MZ: Ostateczny projekt ustawy refundacyjnej coraz bliżej

11 Lipca 2017, 17:00

W połowie lipca w MZ odbędzie się spotkanie w sprawie planowanych zmian w ustawie refundacyjnej. Wezmą w nim udział wszystkie zainteresowane nowymi regulacjami strony. Efektem ma być ostateczny projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, która dzisiaj na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia reprezentowała resort, nie chciała mówić o szczegółowych zapisach, które znajdą się projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej. - Jesteśmy w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Wolałabym nie mówić co ostatecznie zostanie w niej zawarte. Na 17 lipca jest zaplanowane spotkanie ze wszystkimi stronami zainteresowanymi kształtem nowych przepisów, również tych dotyczących paybacku – zadeklarowała wiceminister zdrowia.

Dzisiejsze posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia było poświęcone tematowi paybacku. Ministerstwo zdrowia planuje, że koszty „ponadlimitowej” sprzedaży leków refundowanych będą pokrywały wyłącznie firmy farmaceutyczne. W tej chwili branża dzieli się tymi kosztami z NFZ. Zarówno innowacyjne, jak i generyczne firmy farmaceutyczne protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu. Dzisiejsza Komisja miała na celu przekonanie senatorów i przedstawicieli MZ do argumentacji branży.

- Uważamy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie zasad, które obowiązują dzisiaj w kwestii paybacku. To jest rozwiązanie, które najbardziej nas boli w tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej – mówił dziś w Senacie Zdzisław Sabiłło, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Senat

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz