900 tyś na monitorowanie tematu samobójstw i chorób psychicznych w mediach

14 Lipca 2017, 9:32

900 tysięcy złotych zamierza przeznaczyć ministerstwo zdrowia na monitoring mediów. Urzędnicy chcą wziąć pod lupę hasła dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz związane z samobójstwami. Zapowiadają też walkę z nieprawidłowymi informacjami i złym wizerunkiem osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa, to jeden z celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia. To właśnie z tego programu MZ chce sfinansować monitoring mediów pod kątem przedstawiania osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i tematyki samobójstw. Przeznaczy na ten cel 900 tyś złotych. Firma, która  wygra konkurs będzie też musiała aktywnie działań na rzecz edukacji mediów. Jej zadaniem będzie też reagowanie na nieprawdziwe informacje, które są publikowane w mediach na temat zaburzeń psychicznych i samobójstw. 

„Przy pomocy środków przekazu informacji należy wspierać postawy i nawyki prozdrowotne. Osiągnięcie tego celu wymaga podjęcia działań w zakresie analizy językowej tekstów, w których występują negatywne określenia dotyczące samobójstw. Świadome i odpowiedzialne przekazywanie informacji pomaga w obalaniu fałszywych przekonań dotyczących samobójstw i motywowaniu osób, będących w kryzysie psychicznym, do poszukiwania właściwej pomocy.” – wyjaśnia ministerstwo zdrowia. 

Jak MZ zamierza osiągnąć założone cele? 

Jedną z metod ma być zintensyfikowanie działań zmierzających do zmniejszenia stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Istotne ma też być ograniczenie rozpowszechnienia informacji w mediach, które zwiększają ryzyko zachowań samobójczych i autodestrukcyjnych. Chodzi o poprawę wizerunku osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez np.: opracowanie ogólnych zasad przedstawiania tego wizerunku, dystrybucję materiałów do redakcji o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, prowadzenie przeglądu prasy i reagowanie na publikacje, które nie spełnią założonych kryteriów. 

„Jest rzeczą oczywistą, że media społecznościowe mogą być nośnikiem treści pozytywnych jak i negatywnych. Przekaz medialny niewłaściwie prezentujący przypadki odebrania sobie życia może potęgować negatywne skutki społeczne doprowadzając do zwiększenia liczby samobójstw (tzw. efekt Wertera). Z drugiej strony te same media mogą się przyczynić do zapobiegania samobójstwom, informując o sposobach zapobiegania itd.” – podkreśla MZ.

W tym roku ministerstwo zamierza przeznaczyć na realizację tego zadania 300 tys. zł, a w przyszłym dwa razy tyle. W sumie MZ wyda na ten cel 900 tys. zł.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:
O bardzo niepokojących statystykach dotyczących liczby samobójstw w Polsce pisaliśmy tutaj.
O deklaracji ministra Radziwiłła w sprawie walki z samobójstwami pisaliśmy tutaj.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz