Firmy farmaceutyczne pozwą NHS za nowe wskaźniki oceny leków

14 Lipca 2017, 9:22

Brytyjskie stowarzyszenie firm farmaceutycznych (The Association of the British Pharmaceutical Industry) chce Sądowej Rewizji ostatnich zmian, które dotyczą oceny technologii medycznych.

Nowe wskaźniki oceny leków

NICE (brytyjski odpowiednik Agencji Oceny Technologii Medycznych i Tarfyfikacji) od początku tego roku stosuje nowe wskaźniki oceny leków. Leki, których szacunkowy koszt w pierwszych trzech latach refundacji będzie wyższy niż 20 milionów funtów rocznie, nie uzyskują pozytywnej rekomendacji. Tym samym nie są finansowane przez NHS. Obecnie szacuje się że aż 1/3 wniosków złożonych do NICE zostaje odrzucona, właśnie z powodu tego kryterium.

Firmy farmaceutyczne protestują

Brytyjski przemysł farmaceutyczny chce, by nowe zasady zostały ocenione przez sąd. Branża obawia się znacznego ograniczenia pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii – szczególnie w przypadku leków stosowanych w chorobach rzadkich. – Nowe zasady opóźnią, szczególnie chorym na choroby rzadkie, dostęp do nowoczesnych i efektywnych kosztowo terapii – mówi Mike Thomson, Przewodniczący Stowarzyszenia Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego – Zdecydowaliśmy się na drogę sądową po wielu miesiącach i próbach wypracowania innego rozwiązania wspólnie z NICE, NHS i Departamentem Zdrowia. Wierzymy, że to właściwa droga by zapobiec negatywnym skutkom, jakie te rozwiązania niosą dla NHS oraz dla możliwości rozwoju i badań dla firm farmaceutycznych w Wielkiej Brytanii – dodaje.

Wydatki na leki rosną i zwiększają deficyt budżetowy NHS

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat deficyt NHS podwoił się właśnie w skutek podwyżek cen leków. Obecnie NHS odrzuca już aż 1/3 wszystkich wniosków o refundację nowych leków na raka. Przede wszystkim ze względu na za wysokie ceny i znaczące koszty dla budżetu. Z tego też powodu NHS ogranicza dostęp do terapii leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, refundując ją jedynie w najcięższych przypadkach zachorowań.

Firmy farmaceutyczne podkreślają natomiast, że wysokie ceny leków spowodowane są wysokimi nakłądami na rozwój i badania.

JanKa

Źródło: independent.co.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz