Akcje firm farmaceutycznych w górę

14 Lipca 2017, 12:30

W ostatnich miesięcach obserwujemy wzmożone działania rządów w walce z praktykami cenowymi firm farmaceutycznych. Trwa dyskusja medialna na temat wysokości cen leków i wymiana pomysłów jak obniżyć wydatki na ten cel. Pomimo to główni gracze tej branży odnotowują w ostatnich miesiącach giełdowe wzrosty.

 

Czołówka stawki z 15% i 16% wzrostem wartości cen akcji

Największy wzrost cen akcji na giełdzie spośród czołowych firm według raportu EP Vantage zanotowały  AbbVie, AstraZeneca i Johnson&Johnson. W pierwszej połowie roku akcje AbbVie i AstraZeneca wzrosły o 16%, w tym samym czasie J&J odnotowało 15-to procentowy wzrost wartości akcji.

Inwestorzy spodziewają się wzrostu cen akcji spółki AstraZeneca o kolejne ok.  8% w ciągu najbliższych tygodni, w zależności od dalszych wyników badań nad  immunoterapią PD-L1 Imfinzi oraz lekiem tremlimumab CTLA4.

Najmniejszy wzrost wśród czołówki odnotowały Pfizer i GlaxoSmithKline, których udziału wzrosły kolejno o 3% i 5%.

Kto stracił najwięcej

Bristol-Myer-Squibb był jedynym z czołowych graczy, który odnotował spadek wartości akcji. Przez porażkę przy leku Opdivo oraz zwycięstwo konkurencyjnego leku Merck’a, firma odnotowała 5-cio% spadek wartości na giełdzie.

Wśród mniejszych graczy, takich jak Astellas, Teva i Otsuka zauważalne były spadki cen akcji w pierwszej połowie roku. Akcje Astellas i Otsuka spadły odpowiednio o 15% i 6% z powodu działań Rządu Japońskiego  w celu ograniczenia cen leków. Teva odnotowała 8-mio procentowy spadek.

JanKa

Źródło: FiercePharma
Foto: NYSE

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz