Gabinety dentystyczne w szkołach nie tak prędko

14 Lipca 2017, 16:17

Pod koniec czerwca wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zapowiadała, że niebawem do konsultacji społecznych trafi projekt założeń do ustawy o dotyczący medycyny szkolnej. Kiedy realnie nowe przepisy mogłyby wejść w życie?

Gabinety dentystyczne, gabinety zdrowotne i dentobusy

Zapowiadana ustawa ma wprowadzić szkolne gabinety zdrowotne (prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną), szkolne gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół) i dentobusy, które mają świadczyć pomoc i wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Program na 5 lat

Ministerstwo zakłada, że wprowadzanie nowych rozwiązań zajmie ok 5 lat. Ważnym elementem nowej ustawy ma być także wprowadzenie koordynacji opieki w szkole z zespołem POZ, pod którego opieką jest dziecko. - Dzięki temu pielęgniarka środowiska nauczania lub higienistka szkolna będą miały informacje od POZ na temat chorób przewlekłych małego pacjenta i sposobów leczenia. Jest to ważne np. w przypadku dzieci z cukrzycą – podkreślał resort. Finansowanie opieki zdrowotnej w szkołach ma także objąć część profilaktyczną, która również jest realizowana we współpracy z POZ.

MZ pracuje nad projektem założeń do ustawy

- Niebawem do konsultacji publicznych skierujemy projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – zapowiadała pod koniec czerwca br. wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Wszystko wskazuje jednak na to, że na ustawę będzie trzeba trochę poczekać. Ministerstwo zdrowia dopiero prowadzi wewnętrzne konsultacje nad projektem założeń do ustawy. Potrwają one do 27 lipca br. W następnej kolejności założenia powinny przejść konsultacje społeczne. Na ich podstawie zostanie dopiero opracowany projekt ustawy, który musi przejść całą ścieżkę legislacyjną – przyjęcie przez Radę Ministrów, Sejm, Senat i podpis Prezydenta.

- Minister zdrowia wystąpił do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu z prośbą o wyrażenie zgody na umieszczenie założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – informuje nas Milena Kruszewska, rzecznik prasowy MZ.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:
O założeniach do projektu ustawy o medycynie szkolnej pisaliśmy tutaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz