MZ: powstanie fundusz odszkodowawczy dla ofiar NOP

14 Lipca 2017, 15:27

W resorcie zdrowia trwają  intensywne prace nad utworzeniem systemu odszkodowań, dla poszkodowanych w wyniku wystąpienia działań niepożądanych po podaniu obowiązkowej szczepionki. Ofiary niepożądanych odczynów poszczepiennych otrzymają specjalne  finansowe wsparcie  To pomoc, o którą walczyli od lat rodzice, których dzieci zostały dotknięte problemem.

Organizacja funduszu to deklaracja Konstantego Radziwiłła

Już w maju, Konstanty Radziwiłł zadeklarował, iż rozważa wprowadzenie systemu odszkodowań, który miałyby rekompensować szkody powstałe w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych. Minister przyznał, że resort widzi problem, jednak podkreślił też, że zjawisko to jest niezwykle rzadkie, bo trudno znaleźć drugą grupę preparatów tak dobrze przebadaną, skuteczną i bezpieczną jak szczepionki. Minister zdrowia podkreślił także, że przy okazji funduszu potrzebny będzie solidny sposób oceny, czy rzeczywiście u dziecka wystąpił niepożądany odczyn wywołany szczepieniem.

By utworzyć fundusz należy rzetelnie prowadzić rejestr NOP

Środowiska walczące o wolność szczepień, wyrażają wątpliwości, co do rzetelności prowadzonych rejestrów niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak wskazują, rocznie w statystykach notuje się wyłącznie kilka ciężkich odczynów, wywołujących bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Zwracają także uwagę na konflikt interesów lekarzy i koncernów farmaceutycznych produkujących szczepionki. W ich ocenie zgłoszenia rodziców często są bagatelizowane, przez co niepożądane skutki szczepień nie są należycie dokumentowane.

W wypowiedzi dla nas Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” zwróciła uwagę, że instytucja nadzorująca jest w konflikcie interesów, bo z jednej strony ma dbać o maksymalną liczbę szczepionych, rozprowadza szczepionki i musi wykorzystać zapasy zgodnie z planem, a z drugiej kontroluje to, co do szczepień może zniechęcać. Zasady weryfikacji tych zdarzeń są niejasne i ustawa nie przewiduje udziału rodziców w zgłaszaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Założenia funduszu poznamy po wakacjach?

Na profilu stowarzyszenia „STOP NOP” czytamy, iż resort zdrowia organizację systemu odszkodowań zlecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu. GIS poinformował, że propozycja funduszu powinna być gotowa po wakacjach. Obecnie jedynym narzędziem na jaki mogą liczyć rodzice, poszkodowanych w wyniku szczepień dzieci są odszkodowania, ale zasądzane na drodze sądowej. Procedura taka trwa latami, tymczasem, jak wskazują rodzicie, ofiary szczepień potrzebują środków na leczenie i rehabilitację natychmiast.

Pozostaje także istotna kwestia, czyje środki znajdą się w specjalnie utworzonym funduszu. Czy z racji obowiązku szczepień podyktowanym przez ustawodawstwo, odpowiedzialność na odczyny weźmie na siebie państwo, czy sceduje obowiązek rekompensat na firmy farmaceutyczne?

Lekarze boją się NOP-ów?

Zgodnie z polskim prawem na lekarzu spoczywa obowiązek zgłoszenia rozpoznanego niepożądanego odczynu lub jego podejrzenia do powiatowego inspektora sanitarnego. Nie wszyscy lekarze mają jednak świadomość, że samo już podejrzenie odczynu także podlega zgłoszeniu. Rejestracja niepożądanych odczynów poszczepiennych służy podaniu do wiadomości publicznej informacji o zarejestrowanych skutkach ubocznych szczepienia na terenie kraju, przez co możliwe jest monitorowanie bezpieczeństwa szczepionek.

Zdrowe dziecko poddane szczepieniu jest bezpieczne

Szczepienia są uznane za najbardziej skuteczne działanie profilaktyczne. Dzięki ustawowemu obowiązkowi szczepień eradykacji poddano wiele groźnych chorób, których leczenie i powikłania były ogromem cierpienia dla dziecka oraz sporym kosztem dla systemu.  Bardzo ważne jest jednak, by klasyfikując dziecko do szczepienia, pacjent był w pełni zdrowy, nie miał żadnych objawów chorobowych. Na kilka dni przed szczepieniem rodzica powinna zastanowić apatia dziecka czy stan wskazujący na rozwój ewentualnej infekcji. By szczepienia były w pełni bezpieczne od placówki realizującej ten ustawowy obowiązek, wymaga się przestrzegania restrykcyjnych przepisów dotyczących przechowywania preparatu, w tym szczególnie tzn. łańcucha chłodniczego - bardzo ważnego z punktu widzenia właściwości szczepionek.

Anna Grela

Źródło: STOP NOP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

bara Niedziela, 16 Lipca 2017, 20:37
nie ściemniajcie pezymus szczepień to łamanie prawa i konstytucji,!!! dość ! firmy farmaceutyczne skutecznie oddzaływują na ministerstwo zdrowia !!! dość tego! dzieci sa rodziców a nie sanepidów