Austria, Słowenia i Włochy wspólnie dla zdrowia

17 Lipca 2017, 13:38

Starzejące się społeczeństwo i rosnąca liczba chorych przewlekle są dziś głównym wyzwaniem zdrowotnym, wymuszającym zmianę dotychczasowego modelu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej – to konkluzje ze spotkania ministrów ds. zdrowia Austrii, Słowenii i regionu Veneto, które odbyło się na Słowenii.

 

 

Celem tego trójstronnego spotkania była wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie wdrażania reform w opiece zdrowotnej.  W spotkaniu wzięło udział 45 interesantów, którzy dyskutowali na temat podstawowej opieki zdrowotnej i metodyki wprowadzania transformacji.

Trzy sesje dyskusyjne obejmowały:
- opiekę zintegrowaną i profilaktykę,
- podnoszenie kwalifikacji,
- metody pozyskiwania funduszy na reformy.

Podczas sesji wymieniono się doświadczeniem w zakresie innowacji i wdrażania nowych podejść. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z wiedzy ekspertów z Komisji Europejskiej i WHO. 

To pierwsze, ale nie ostatnie tego typu spotkanie. Przedstawiciele wszystkich obecnych państw zgodzili się, że w dobie starzejącego się społeczeństwa i rosnącej liczby osób z chorych przewlekle, podstawowa opieka zdrowotna musi zostać przeprojektowana. Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali też, że konieczne jest odejście od tradycyjnego, epizodycznego modelu opieki. Dziś systemy powinny stawiać na opiekę skoordynowaną i bardzo silną współpracę pacjenta z lekarzem. Dyskusje będą kontynuowane podczas kolejnych spotkań.

JanKa

Źródło: WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz