Zdrowotny przegląd prasy

17 Lipca 2017, 9:00

Ile wizyt u specjalistów kupił NFZ? Jak się ma rynek prywatnych polis zdrowotnych? Co diagności laboratoryjni sądzą o zdalnej autoryzacji badań? Polecamy dzisiejszy przegląd pracy.

Ile wizyt u specjalistów kupił NFZ? Jak się ma rynek prywatnych polis zdrowotnych? Co diagności laboratoryjni sądzą o zdalnej autoryzacji badań? Polecamy dzisiejszy przegląd pracy.

- W 2016 roku zrealizowano o ponad ćwierć miliona mniej porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) niż w 2015 r. (w ramach kontraktu z NFZ). Skorzystało z nich ponad 18,1 mln pacjentów, o 154 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika ze sprawozdania funduszu. Niestety nie znaczy to, że zdrowie Polaków uległo poprawie i wizyt tych nie potrzebowali. Przeciwnie, kolejki do lekarzy specjalistów w większości zakresów się wydłużyły – pisze w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej Aleksandra Kurowska („NFZ kupił mniej wizyt u specjalistów”).

O rekordowych wynikach prywatnych polis zdrowotnych piszą dziś Małgorzata Kwiatkowska i Patrycja Otto w dodatku do Dziennika gazety Prawnej Forsal - W I kwartale składka w tym segmencie urosła do 169,1 mln zł, o 25 proc. wobec 2016 r. Pod względem dynamiki to rekord od czasu, w którym Polska Izba Ubezpieczeń zaczęła w 2014 r. podawać dane o takich polisach. Mocno rośnie też liczba właścicieli ubezpieczeń dających dostęp do specjalistów oraz badań i procedur medycznych lub pokrywających ich koszty. Po raz pierwszy ich liczba przebiła dwa miliony. Także przy dużej, bo 28-proc. dynamice rok do roku. („Rekord w prywatnych polisach zdrowotnych”). 

W Rzeczpospolitej tekst o planach MZ dotyczących uruchomienia specjalnego funduszu dla osób, u których wystąpiły działania niepożądane w związku ze szczepieniem. Pisaliśmy o tym w zeszłym tygodniu – tutaj.

W Polska The Times rozmowa Anny Gronczewskiej z prof. Anną Piekarską z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownikiem Katedry Chorób Zakaźnych o alarmujących statystykach dotyczących liczby zachorowań na kiłę i wirusowe zapalenie wątroby typu A („Kiła powraca, znów staje się zagrożeniem”).

Diagności laboratoryjni sprzeciwiają się zdalnej autoryzacji wyników badań krwi. Przewiduje ją projekt rozporządzenia MZ. Według Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) zdalna autoryzacja stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta i wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla samych diagnostów – czytamy dziś w Rzeczpospolitej („Groźna zdalna autoryzacja”)

Również w Rzeczpospolitej Karolina Kowalewska przygląda się samorządowym programom zdrowotnym - W tym roku Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT) zaopiniowała już 140 programów polityki zdrowotnej, podczas gdy w całym 2016 r. było ich 240. Coraz częściej projekty wysyłają małe gminy poniżej 5 tys. mieszkańców, które mogą liczyć nawet na 80-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałe mogą liczyć na 40 proc. („Gminy wypowiadają wojnę cukrzycy i zezowi”).

Super Express na 2 stronie krytykuje plan finansowy NFZ na rok 2018 (,,Skandal w NFZ. Nie będzie na leczenie raka! Dadzą 15 milionów na urzędników!”). W tekście przypomnienie wystąpienia Fundacji Alivia w sprawie planowanego zmniejszenia wydatków na refundację o 360 mln zł.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz