Sejm uchwalił ustawę o informacji w ochronie zdrowia

21 Lipca 2017, 12:20

Podczas wczorajszego bloku głosowań posłowie uchwalili ustawę o informacji w ochronie zdrowia. Projekt trafi teraz do prac senackich.

Ustawa wprowadza zmiany w zakresie rejestrów medycznych i elektronicznej dokumentacji medycznej. Zgodnie z nowymi przepisami rejestry medyczne będzie mógł tworzyć także NFZ, a inne podmioty, które takie rejestry prowadzą będą musiały nieodpłatnie udostępniać swoje dane ministrowi zdrowia. Wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas sejmowej debaty podkreślał, że rozwiązanie to pozwoli Funduszowi gromadzić pełne dane - nie tylko z zakresu zrealizowanych świadczeń, ale także epidemiologiczne.

W ustawie doprecyzowano też definicję elektronicznej dokumentacji medycznej. Będzie ona mogła być prowadzona także poza Systemem Informacji Medycznej (platformą P1). Ponieważ proces informatyzacji znacznie się opóźnia, konieczne jest też przesunięcie terminów realizacji innych zadać z nim związanych. Ustawa określa też nowe daty, od których mają obowiązywać:

  • elektroniczna recepta - od 1 stycznia 2020 r.
  • elektroniczne skierowania - od 1 stycznia 2021 r.
  • pozostała elektroniczna dokumentacja medyczna - od 1 stycznia 2019 r. i jej wymiana, za pośrednictwem P1 - od 1 stycznia 2021 r.  

Anna Morawska

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Wiktor Poniedziałek, 21 Sierpnia 2017, 20:46
Co znaczy... (...) pozostała elektroniczna dokumentacja medyczna - od 1 stycznia 2019 r. i jej wymiana... ? Jak to dokumentacja?