Grecka służba zdrowia ofiarą kryzysu ekonomicznego

07 Sierpnia 2017, 10:32

Z powodu kryzysu zdrowie obywateli uległo znaczącemu pogorszeniu - donoszą wyniki najnowszych badań. Problemem jest  też emigracja lekarzy.

Na przestrzeni ostatnich 8 miesięcy oceniano wpływ ekonomii na zdrowie Greków. Przeprowadzono badania ankietowe na grupie 591 osób.

Pogorszenie zdrowia psychicznego

68 proc obywateli jest zdania, że kryzys pogorszył jakość ich życia. 56 proc. twierdzi, że pogorszeniu uległo ich zdrowie psychiczne. Pogorszenie zdrowia psychicznego dotknęło zwłaszcza osoby najmniej zarabiające. Przyjmowanie leków antydepresyjnych wzrosło o 35 proc. między 2006 a 2011. Wiele osób musiało ograniczyć zakup podstawowych artykułów takich jak jedzenie. Kryzys w gospodarce i pogorszenie jakości opieki zdrowotnej dotknęło zwłaszcza emerytów i osoby z niskim dochodem. Mają oni też ograniczony do leków. W dodatku znacznie wzrosła cena prywatnej opieki zdrowotnej, co sprawiło, że stała się dostępna tylko dla najlepiej zarabiających.

Braki kadrowe

W czasie ostatnich 10 lat Grecję opuściło prawie 18 tys. lekarzy. Początkujący lekarz zarabia w Grecji koło 1300 euro, lekarz z doświadczeniem 2000 euro. Najczęstszym celem emigracji jest Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Ostatnio mniej popularnym celem stała się Wielka Brytania, głównie z powodu Brexitu. W 2016 roku wyemigrowało tam 490 lekarzy z Grecji w porównaniu z 790 roku w 2015 rokiem.

Ministerstwo zdrowia wprowadziło w ostatnim czasie reformy, mające na celu poprawę jakości opieki zdrowotnej. Szczególny nacisk położony jest na podstawową opiekę zdrowotną i zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej szerokiej grupie społecznej.

Magdalena Mroczek 

Zródło: medlines.org

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz