Apteka dla … robota

07 Sierpnia 2017, 15:26

Ekrany dotykowe zamiast półek z lekami, pięciokrotnie szybsza obsługa i farmaceuta poświęcający nam całą swoją uwagę, podczas gdy robot dostarcza leki z naszej recepty – to nie odyseja apteczna z przyszłości tylko standard obsługi najbardziej nowoczesnej apteki w Polsce.

Automatyzacja przestaje być domeną procesów produkcyjnych i zaczyna wkraczać w codzienne życie optymalizując nie tylko wydajność, ale przede wszystkim budując komfort klientów firm korzystających z nowoczesnych technologii. Automatyczny system magazynowania to de facto robot, który przyjmuje, przechowuje i wydaje leki.

Takie rozwiązanie stosowane jest już w sześciu miejscach w Polsce, jednak robot w połączeniu z ekranami dotykowymi to absolutna nowość, która funkcjonuje z sukcesem w flagowej aptece sieci Medicover w Warszawie. Kluczowa część systemu, który wyręcza personel apteki w części działań to urządzenie składające się z klimatyzowanej komory, w której przechowywane są produkty lecznicze, oraz mechanizmu odpowiedzialnego za podawanie preparatów do pojemnika zamontowanego za pierwszym stołem. Całością procesu steruje system informatyczny apteki. Wystarczy, że farmaceuta zaznaczy na ekranie komputera odpowiedni lek, a ten natychmiast znajduje się w zasięgu jego ręki. Komora magazynowa urządzenia, zajmująca powierzchnię 7,2 m2, wyposażona jest w liczne szklane półki, na których mieści się od 9 000 do 12 000 opakowań produktów leczniczych. Robot sam segreguje i układa wszystkie preparaty. Porządkuje je według daty ważności i częstotliwości wydawania z apteki, zachowując przy tym stuprocentową dokładność. To inteligentne rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo przechowywanego towaru i ogranicza ryzyko pomyłki związanej ze sprzedażą niewłaściwego leku.

Równocześnie tradycyjne półki z lekami znajdujące się za farmaceutą zastąpiły zintegrowane z systemem ekrany dotykowe.  Te wirtualne półki nie tylko oszczędzając czas potrzebny na odkurzanie, układanie zgodnie z datą ważności, ale przede wszystkim pozwalają na lepszą prezentację produktów i dostosowanie ekspozycji do indywidualnych potrzeb pacjenta – powiększanie, obraz w 3D, odczyt składu i zaleceń. Opcja dotykowa ułatwia farmaceucie komunikację z robotem. Jedno kliknięcie w wirtualne opakowanie wydaje robotowi polecenie, aby odnalazł i przysłał wskazany lek.

Innowacyjny system obsługi to nie tylko wsparcie pracy farmaceutów, ale też wygoda dla pacjentów. Z badań podstawowych parametrów związanych z obsługą klienta z udziałem aptecznego robota wynika, że czas na poszukiwanie leku zmniejsza się 5-krotnie, czas skanowania, walidacji i pobrania opłaty jest o 30% szybszy, a czas na konsultacje z farmaceutą wydłuża się prawie czterokrotnie.Leki wydawane są prawie natychmiast, co eliminuje ryzyko powstawania kolejki. Równocześnie mając do dyspozycji to nowoczesne urządzenie, farmaceuta nigdy nie pozostawia pacjenta samemu sobie. Może mu poświęcić maksimum uwagi, ponieważ czasochłonne czynności, które wymagają wyjścia na zaplecze apteki, wykonuje za niego robot.

Rewolucja, która już powoli wkracza do aptek z pewnością nabierze tempa wraz z wejściem w życie e-recepty. Już dziś można sobie wyobrazić leczenie bez wychodzenia z domu – telekonsultację z lekarzem zakończoną wydaniem e-recepty, którą zrealizuje online robot, a potrzebne leki dowiezione zostaną  do domu pacjenta.

Wojtek Piekarski

Foto: rowa.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

wierna pacjentka Wtorek, 29 Sierpnia 2017, 21:25
Robot to fajna sprawa, ale robotem zarządza człowiek. W aptece Medicoveru na Al. Jerozolimskich kierownikiem jest Pani Beata Chudzińska - chodzący geniusz jeśli chodzi o farmację. Jeśli mam jakiekolwiek wątpliwości co do leku lub jego dawkowania, to zawsze konsultuję się z Panią Beatą.