Innowacje w zdrowiu nie muszą być kosztowne

08 Sierpnia 2017, 9:26

Coraz częściej mówi się o stosowaniu tzw. „myślenia projektowego” nie tylko w architekturze czy przy tworzeniu nowych produktów, ale także w ochronie zdrowia. Jak proste innowacje mogą ułatwić pracę lekarzy czy pielęgniarek jednocześnie usprawniając udzielanie pomocy pacjentom?

Uwzględniając w pracy empatię użytkownika (lekarzy, pielęgniarki i pacjentów) oraz angażując zespół interdyscyplinarny, można sprawnie realizować pomysły usprawniające pracę szpitali. Konieczne jest zrozumienie problemu oraz innowacyjne podejście do jego rozwiązania. Jeśli spełnimy wszystkie powyższe warunki stworzymy „użyteczny produkt”.

Pomarańczowa kamizelka ceną za życie

Dobrym przykładem może być organizacja pracy na oddziale ratunkowym w Toronto. W odróżnieniu do innych oddziałów ratunkowych na tym, znajduje się jedna osoba nosząca pomarańczową kamizelkę. Łatwa do zlokalizowania kamizelka jest symbolem określającym lidera drużyny ratunkowej. Prosta i skuteczna innowacja została wymyślona przez pielęgniarkę, którą podczas skrajnej sytuacji ratowania pacjenta z raną postrzałową zauważyła jak personel przekrzykuje się wzajemnie i nie ma jasno określonych ról. Pomarańczowa kamizelka stała się rutynową części opieki medycznej w szpitalu w Toronto i pomogła wzmocnić komunikację wśród członków zespołu ratunkowego.

Pracownicy i pacjenci są najlepszym źródłem innowacyjnych rozwiązań

Przykład ten idealnie pokazuje, że pracowniczy służby medycznej są najlepszym źródłem innowacji. Codziennie zmagając się z setkami problemów w szpitalach, dzięki świeżemu spojrzeniu opieka medyczna wzbogaca się o proste i innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach.

Na Uniwersytecie T.Jeffersona w Filadeldii w Laboratorium Projektowym Zdrowia studenci medycyny, pielęgniarki, lekarze i pozostali pracownicy szpitala otrzymują swobodę projektowania, produkcji i prototypowania swoich pomysłów. Każdy z nich później może zostać zaprezentowany w szpitalu. Jedną z innowacji opracowanych na Uniwersytecie jest CareCube, czyli system oceny bólu u dzieci.

Jak skomunikować lekarza z dzieckiem?

Zamiast oceniać ból na poziomie od 1 do 10, dzieciom prezentowana jest sześcienna kostka. Na każdej ze ścian kostki widnieje podobizna prezentująca różny stan emocji. Dzięki temu dziecko porównując odczuwalny stan z widocznym grymasem, łatwiej i precyzyjniej przekazuje ocenę bólu swojemu lekarzowi .

Wykorzystanie dostępnej technologii do polepszenia wyników pracy szpitala

Uniwersytet również prowadzi badania we współpracy ze studentami medycyny i architektury. Dzięki urządzeniom lokalizacji GPS, grupa projektowa będzie śledzić ścieżki lekarzy, pielęgniarek i pacjentów. Na podstawie ich ruchów grupa łatwiej zrozumie w jaki sposób użytkownicy szpitala przemieszczają się po oddziałach ratunkowych. Dzięki zebranym wynikom i mapowaniu ruchów studenci będą starali się znaleźć rozwiązanie na polepszenie komunikacji oraz skróceniu czasu oczekiwania pacjentów i przemieszczania się pracowników.

Podobnym sposobem jeden z problemów rozwiązali naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu. W wyniku swoich badań, doszli do wniosku, że im bliżej umywalki znajdował się pacjent z zakażeniem jelita grubego, tym bardziej prawdopodobne było, że pracownicy myli ręce po obejrzeniu pacjenta. Po opublikowaniu badań większość pacjentów i personelu została przeniesiona do nowszej części budynku, gdzie umywali zainstalowane są w zasięgu wzroku.

Rozmawiać, współpracować, działać

Otwarta współpraca między pracownikami, pacjentami i usługodawcami zdrowotnymi może doprowadzić do poprawy w zakresie świadczonych usług. Często w rezultacie współpracy mogą wyniknąć proste i tanie rozwiązania, które sytuacjach kryzysowych pomogą zaoszczędzić jednocześnie pieniądze jak i życie - jak w przypadku pomarańczowej kamizelki.

JanKa

Źródło: NYTimes

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz