Nie będzie ograniczeń w sprzedaży leków poza apteką

09 Sierpnia 2017, 11:04

Nie będzie ograniczeń w sprzedaży leków w sklepach i na stacjach benzynowych. Ministerstwo zdrowia rezygnuje z dalszych prac nad projektem dotyczącym zmian w obrocie pozaaptecznym – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt ograniczający pozaapteczny handel lekami trafił do konsultacji społecznych ponad pół roku temu. Od początku popierali go farmaceuci i GIF. Protestowały organizacje zrzeszające pracodawców. Według propozycji MZ ze sklepów i stacji benzynowych miało zniknąć kilkadziesiąt dostępnych teraz substancji czynnych, mi.in. węgiel leczniczy, kwas foliowy, tabletki i syropy na gardło. Te preparaty można byłoby kupić wyłącznie w aptece.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ministerstwo ostatecznie postanowiło wycofać się z planowanych zmian. „Podmioty zgłaszające uwagi podnosiły, że wejście w życie zaproponowanych kryteriów stanowiłoby istotną przeszkodę dla zachowania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej przez licznych przedsiębiorców. Minister zdrowia uznał tę argumentację za częściowo zasadną, gdyż korzyści, jakie mógłby odnieść rynek obrotu pozaaptecznego, w tym przede wszystkim pacjenci, byłyby zdecydowanie mniejsze aniżeli możliwe negatywne konsekwencje, jakie mogłyby dotknąć polskich drobnych przedsiębiorców” – napisał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w odpowiedzi na poselską interpelację.

Przypomnijmy, że od początku sierpnia nadzór nad polityką lekową w MZ przejął od wiceministra Marka Tombarkiewicza Marcin Czech. Przez wielu ekspertów postrzegany jest jako kontynuator polityki byłego już wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, który popierał projekt wycofania części leków ze sprzedaży w sklepach i na stacjach benzynowych. Może to oznaczać, że rezygnacja z pomysłu ograniczenia pozaaptecznej sprzedaży leków nie jest jeszcze przesądzona.

Aleksandra Smolińska

Źródło: DGP

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz