AbbVie broni własności patentowej

10 Sierpnia 2017, 10:50

Producent najlepiej sprzedającego się leku na świecie, AbbVie, oskarża swojego rywala - Boehringer Ingelheim - o naruszenie własności patentowej dotyczącej leku Adalimumabum. 

W pozwie złożonym w sądzie federalnym w Delaware, Abbvie oskarża Boehringera o czerpanie korzyści z innowacji wykorzystanych w leku, o handlowej nazwie Humira. AbbVie zastrzega sobie prawo do procesu produkcji oraz formuły leku. Firma podkreśla, że własności intelektualnej leku chroni ponad 100 patentów, a w potencjalnie uruchomionym przez Boehringera generyku można zidentyfikować naruszenie 74 z nich.

Utracenie monopolu na lek poważnie zagroziłoby budżetowi firmy

Humira od 1996 r. przeszła ponad 100 badań klinicznych i znajduje zastosowanie w leczeniu 10 chorób. W zeszłym roku lek przyniósł firmie ponad 16 mld dolarów zysków, co stanowi 63% całkowitych przychodów AbbVie.

Boehringer nie obawia się zarzutów wniesionych przez AbbVie

Według publikacji niemieckiej firmy Boehringer, kandydat na biopodobny lek aktualnie jest w trzeciej fazie testów.  Rzecznik prasowy firmy „nie komentuje strategii patentowej dotyczącej leków biopodobnych”. Zapewnia również kontynuowanie starań rozpowszechnienia leku oraz wprowadzenie na rynek alternatywnego środka terapeutycznego dla pacjentów.

Przeciw firmie toczy się wstępne postępowanie w sprawie ośmiu naruszeń patentowych. AbbVie zamierza pozwać rywala w sprawie pozostałych naruszeń w przypadku dalszych kroków w kierunku wypuszczenia generyku na rynek.

Humira na celowniku konkurencji

Pomimo szerokiego wachlarza posiadanych zabezpieczeń patentowych oraz ostrzeżeń w kierunku konkurencji przez prezesa AbbVie,  wiele firm podjęło rękawice w wyprodukowaniu konkurencyjnych  biostymulatorów. W wyścigu farmaceutycznym biorą udział firmy takie jak: Sandoz, Biogen oraz Fujifilm Kyowa Irirn Biologics.  W trakcie rozwoju leku są również firmy Merck i Coherus.

JanKa

Źródlo: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz