NHS wycofuje się z refundacji in vitro

09 Sierpnia 2017, 14:05

Od stycznia tego roku refundowane zabiegi in vitro zostały ograniczone lub wstrzymane w 13 obszarach działania NHS w Wielkiej Brytanii. Kolejnych 8 podejmuje właśnie konsultacje nad podjęciem podobnych kroków. 

W Wielkiej Brytanii, w oparciu o wytyczne NICE z 2004 r., NHS powinno dostarczać trzy pełne cykle terapii IVF dla kobiet poniżej 40 roku życia, które przez okres dwóch lat  podejmują bezskuteczne próby zajścia w ciążę.

NHS nie ma pieniędzy na refundowanie zabiegu

Jak tłumaczy obecną sytuację rzecznik NHS, zalecenia NICE są niewiążące, a o ofercie refundowanych zabiegów decydują lokalne ośrodki NHS. Powodem obecnego zerwania z założeniami NICE są powszechnie obowiązujące cięcia budżetowe w całym NHS. Przez to, pomimo niezadowolenia sporej części pacjentek, Lokalne Komisje Kliniczne wciąż decydują się na ograniczenie w dostępie do tego typu terapii.

Wciąż w UK jest dostęp do refundowanego zabiegu

Na Wyspach wciąż w pełni refundowane 3 cykle zapłodnienia in vitro otrzymują pacjentki w Szkocji. Od 2010 r. Walia refunduje dwa cykle, a w Irlandii Północnej kobiety mają zagwarantowany jeden cykl IVF.

JanKa

Źródło: BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz