Jakie zadania przed nowym wiceministrem zdrowia?

11 Sierpnia 2017, 9:19

Duża nowelizacja ustawy refundacyjnej, zmiany w Prawie farmaceutycznym i strategia lekowa państwa na najbliższe lata - to najważniejsze zadania, które stoją przed Marcinem Czechem, nowym wiceministrem zdrowia nadzorującym politykę lekową. Czy nowa twarz w kierownictwie MZ oznacza, że będą zmiany w dotychczasowych propozycjach ministerstwa dotyczących rynku leków?

Od początku sierpnia za politykę lekową w ministerstwie zdrowia odpowiada nowy wiceminister - Marcin Czech. Nie będzie miał innych zdań w resorcie. Może to oznaczać, że od dawna zapowiadane zmiany na rynku farmaceutycznym wreszcie zostaną przygotowane i wejdą w życie. Na razie nie wiadomo jak bardzo wcześniejsze zapowiedzi będą się różniły od rozwiązań, jakie zaproponuje nowy wiceminister. Wygląda na to, że na razie analizuje przygotowane przez swoich poprzedników propozycje i organizuje współpracę z Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji.

To jeszcze nie koniec zmian?

Pisaliśmy niedawno o planowanych zmianach w DPLiF. Propozycję zastąpienia Izbaleli Obarskiej na stanowisku dyrektora Departamentu miała otrzymać dr Iwona Skrzekowska-Baran. Z naszych informacji wynika jednak, że odmówiła przyjęcia oferty pracy w MZ. W międzyczasie nowy wiceminister zapoznaje się z zadaniami podległego sobie departamentu. Wiemy, że spotkał się już z pracownikami i zadeklarował wzmocnienie osłabionych w ostatnim czasie kadr departamentu. Oznacza to, że wkrótce rozpocznie się nabór nowych pracowników do DPLiF. Przypomnijmy, że po odejściu Ewy Warmińskiej i Kamili Malinowskiej, są dwa wakaty na stanowiskach wicedyrektorów departamentu. 

Nowa strategia dopiero w Krynicy?

Eksperci – nawet ci, którzy podkreślają wcześniejsze związki Marcina Czecha z branżą farmaceutyczną – chwalą nowego wiceministra za dorobek naukowy i doświadczenie zawodowe. Przed nowym wiceministrem trudne zadanie odnalezienia się w roli urzędnika i szukania kompromisu między różnymi stronami rynku ochrony zdrowia i ich często sprzecznymi interesami.

Ministerstwo zdrowia nie informuje jeszcze jakie są plany nowego wiceministra. Pacjenci, branża farmaceutyczna i eksperci – wszyscy z niecierpliwością czekają na wyznaczenie nowych lub potwierdzenie dotychczasowych kierunków działań MZ na rynku leków. Na pewno usłyszymy o nich podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie jednym z przedstawicieli MZ ma być właśnie Marcin Czech. 

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz