Ograniczenie sprzedaży leków poza apteką nie jest priorytetem MZ

11 Sierpnia 2017, 10:10

Ministerstwo zdrowia potwierdza, że prace nad projektem dotyczącym ograniczenia sprzedaży leków w sklepach i na stacjach benzynowych w dotychczasowym kształcie, nie będą kontynuowane. Ale jednocześnie resort nie odżegnuje się od idei zmian w sprzedaży leków poza aptekami. 

„W związku z napływem w ramach konsultacji publicznych uwag do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych prace legislacyjne nad projektem zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany” – informuje nas Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Nie oznacza to jednak, że Ministerstwo Zdrowia odżegnuje się od idei zmian w sprzedaży leków poza aptekami. „Wstrzymanie prac nad nowymi propozycjami rozwiązań w tym zakresie należy traktować jako etap przejściowy, spowodowany przede wszystkim priorytetyzacją działań w zakresie polityki lekowej” – wskazuje rzeczniczka MZ.

Resort przypomina, że jesteśmy w czołówce pod względem ilości spożywania leków bez recepty w Europie. „Mamy nadzieję, że już dotychczasowa dyskusja na temat pozaaptecznego obrotu lekami przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie niebezpieczeństw płynących z nadużywania leków, stosowania ich bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą czy przechowywania ich w nieodpowiednich warunkach” – podkreśla Milena Kruszewska.

Przypomnijmy, że projekt ograniczający pozaapteczny handel lekami trafił do konsultacji społecznych ponad pół roku temu. Od początku popierali go farmaceuci i GIF. Protestowały organizacje zrzeszające pracodawców. Według propozycji MZ ze sklepów i stacji benzynowych miało zniknąć kilkadziesiąt dostępnych teraz substancji czynnych, mi.in. węgiel leczniczy, kwas foliowy, tabletki i syropy na gardło. Te preparaty można byłoby kupić wyłącznie w aptece.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz