Niemcy: Sąd przyjrzy się przyznawaniu miejsc na medycynie

11 Sierpnia 2017, 12:05

Przydziałowi miejsc na studiach przyjrzy się Federalny Trybunał Konstytucyjny. Od lat sposób przydziału miejsc na studiach medycznych budzi wiele kontrowersji.

Sąd ma wątpliwości czy  przepisy regulujące sposób przydziału miejsc są zgodne z ustawą zasadniczą.

System kwot

Dla przydziału scentralizowanego miejsc na medycynie obowiązuje tzw. system kwot: jedna piąta miejsc przyznawana jest kandydatom najlepszym w klasach licealnych, kolejny jedna piąta osobom, które od dłuższego czasu czekają na studia medyczne. Dla pozostałych miejsc każda uczelnia ma swój własny proces selekcji. W medycynie miejsca są bardzo konkurencyjne. W semestrze zimowym 2014/15 przypadało około 43.000 kandydatów na około 9000 miejsc. Czas oczekiwania wynosi obecnie 15 semestrów.

Nierówny system

Sędzia administracyjny w Gelsenkirchen skarży się, między innymi na to, że stopnie szkolne nie są porównywalne na terenie kraju i dlatego trzeba krajowych kwot. Poza tym stopniom z liceum przypisuje się zbyt dużą rolę. Federalny Trybunał Konstytucyjny opracował kryteria przydzielania miejsc na studiach w 1970 roku.

Obecnie numerus clasus poza medycyną obowiązuje w Niemczech na weterynarię, stomatologię i farmację. System przydziału miejsc od lat budził wiele kontrowersji i był przyczyną ogromnej ilości pozwów indywidualnych.

Magdalena Mroczek

Zródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz