GIS: W Polsce wykryto jajka potencjalnie zanieczyszczone fipronilem

11 Sierpnia 2017, 14:43

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wykryciu w Polsce jaj potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem - trującym środkiem owadobójczym. Partia obranych i ugotowanych jaj na twardo została dostarczona do odbiorów na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Niepokojące informacje udało się przekazać dzięki systemowi Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Przechwycona partia produktu pochodzi z zagranicy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, iż podjęła natychmiastowe działania  mające na celu dotarcie do wszystkich odbiorców. „Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.).” - czytamy w komunikacie GIS.

Skąd zabroniona substancja wzięła się w żywności?

O obecności szkodliwej substancji w jajkach poinformowała 1 sierpnia belgijska agencja żywności. Okazuje się jednak, że substancja w żywności została zidentyfikowana dużo wcześniej, a dopiero teraz informacja została podana publicznie. Doniesienia wywołały panikę w krajach UE. Skażone jajka trafiły m.in. do Francji, Niemiec i na Słowację, teraz także do Polski. Największy problem ma Belgia i Holandia, co poskutkowało zamknięciem tamtejszych farm i wstrzymaniem sprzedaży.

Czym jest fipronil?

Fipronil jest substancją stosowaną powszechnie w weterynarii do leków przeciw pchłom, roztoczom i kleszczom stosowanych u zwierząt domowych. Środek ten nie jest preparatem dozwolonym do stosowania u zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi. W Europie fipronil jest dopuszczony także jako środek ochrony roślin. W Holandii używany jako produkt do ochrony roślin przed uszkodzeniami spowodowanymi przez owady, m.in. karaluchy. Rozpylanie fipronilu dozwolone jest wyłącznie na obszarach, gdzie nie ma ludzi ani zwierząt.

Niebezpieczeństwo zdrowotne jakie niesie fipronil?

Już krótkotrwałe narażenie na fipronil niesie za sobą działania niepożądane ze strony układu nerwowego. Długotrwałe może powodować uszkodzenie wątroby, tarczycy i nerek. Z kilku przypadków odnotowanych u ludzi zatruć, wiadomo, że fipronil może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha czy zawroty głowy, w skrajnych przypadkach napady padaczkowe. Przyjmuje się jednak, że substancja nie wywołuje ostrych skutków zdrowotnych, ale może być niebezpieczna dla dzieci W przypadku długotrwałego narażenia na fipronil, środek staje się groźny dla zdrowia, gdyż gromadzi się w organizmie.

Anna Grela

Źródło: GIS, mat/pras

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz