Eksperci: Ostrzeżenia w reklamach leków powinny być krótsze

18 Sierpnia 2017, 14:21

Zdaniem części odbiorców i ekspertów w USA, ostrzeżenia zamieszczane w telewizyjnych reklamach leków są zbyt długie. Z niedawno opublikowanych wyników badań przeprowadzonych przez FDA wynika, że krótsze informacje idą w parze z lepszym odbiorem wśród widzów.

W badaniu wykorzystano reklamy leków na depresję, nadmiar cholesterolu oraz bezsenność. Oświadczenie o zagrożeniach obejmowało jedynie poważne niebezpieczeństwa związane z ryzykiem zażycia leku.  „Nowe” wersje reklam zostały pokazane 1500 osobom leczącym się na trzy wcześniej wymienione przypadłości. Wśród grupy odbiorców, FDA testowało świadomość poziomu ryzyka i konsekwencji związanych ze stosowaniem leku, poprzez ankiety internetowe.

Bardziej bezpośrednia informacja nie wpływa na podjęte przez odbiorców decyzje

Rezultat badań może zaskakiwać. Uwzględnienie w oświadczeniach tylko poważnych zagrożeń, spowodowało, że odbiorcy lepiej je rozpoznawali podczas wypełniania ankiety niż w przypadku pełnych treści oświadczeń.  Dodatkowym atutem skróconej wersji komunikatu  było to, że nie wpłynęły one na przyjmowanie pozostałych informacji niesionych w reklamie, ani nie zmieniły intencji odbiorców do zainteresowania się produktem.

Krótsze oświadczenia mniejszym ryzykiem dla osób chorych na depresję

Według naukowców wydłużone treści były podświadomie ignorowane przez odbiorców. W przypadku osób zmagających się z depresją, mogły również w pewien sposób odstraszyć chorego od podjęcia próby leczenia się.

Wyniki badań nie są wiążące

Wyniki badania nie są obecnie wiążące i aktualnie działające regulacje FDA zostają póki co bez zmian. Jednak naukowcy twierdzą, że zmiany nie są wykluczone i zachęcają grupy badaczy do dalszych prac nad tym tematem.

JanKa

Źródło: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz