Niemieccy pacjenci zadowoleni z lekarzy

05 Września 2017, 11:50

Pacjenci w Niemczech są zadowoleni z lekarzy i relacji z nimi. Wzrasta też liczba wizyt.

Wyniki dwóch badań zleconych przez  Kassenärztliche Bundesvereinigung (KBV) dały optymistyczne rezultaty. 90 proc. ankietowanych oceniło relację z lekarzem jako dobrą lub bardzo dobrą.

Problemem opieka specjalistyczna

W badaniach wzięło udział 6000 ankietowanych z Drezna, Hamburgu i Monachium. 92% chorych lepiej zrozumiało swoją chorobę dzięki lekarzowi.Od 2008 roku stale wzrasta też liczba wizyt lekarskich. 30 procent pacjentów odwiedziło lekarza raz lub dwa razy w roku, 55 procent od trzech do dziesięciu razy i 15 procent więcej niż dziesięć razy. Pacjenci doświadczają  jednak wąskich gardeł w specjalistycznej opiece. 42 procent twierdzi, że nie musi czekać na wizytę u specjalisty,16 procent stwierdziło, że czas oczekiwania wynosił mniej niż trzy dni, a 40 procent musiało czekać na wizytę dłużej niż trzy dni. Czas oczekiwania był podobny dla osób ubezpieczonych prywatnie, jak i przez państwo.

Problemy w pogotowiu

Według badania 29 proc. pacjentów w zwróciło się w nagłych przypadkach do szpitala, 25 proc. do ratownictwa a 35 proc. szukało pomocy u swojego lekarza rodzinnego. Według Andreasa Gassena, prezesa KBV,  problemem są właśnie sytuacje nagłe. -Jeśli prawie połowa respondentów w okresie nieobecności lekarza rodzinnego szturmuje ambulansy szpitalne, świadczy to o problemie strukturalnym - powiedział Gassen. Jego zdaniem ogromna część usług się dubluje, co utrudnia zrozumienie funkcjonowania systemu pacjentom.

Magdalena Mroczek

Zródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz