Kopacz krytycznie o propozycji Rzecznika Praw Dziecka

14 Września 2017, 10:05

Była szefowa rządu, a także była minister zdrowia była dziś pytana w rozmowie w TOK FM o najnowszą propozycję rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. 

Kilka dni temu, z okazji obchodów Światowego Dnia FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego) Michalak skierował do prezydenta Andrzeja Dudy apel. Powołując się na Konwencję Praw Dziecka i konstytucję, rzecznik praw dziecka zaproponował, by zamykać ciężarne, spożywające alkohol i środki odurzające, w zakładach leczniczych. Jego zdaniem państwo ma obowiązek chronić dzieci, "w tym jeszcze nieurodzone”, także przed niekorzystnym zachowaniem ich przyszłych matek.

- Pewnie chodziło mu o troskę o dzieci, które rodzą się z zespołem FAZ. Niestety, między troską o te dzieci, a wolnością tych kobiet jest jednak bardzo cieniutka granica stwierdziła Ewa Kopacz. - Nie należy zaczynać od przymusowego leczenia tylko od edukacji - dodała. Zastanawiała się także, kto ma stwierdzać, że kobieta nadużywa alkoholu czy narkotyków, kto ma kierować sprawy do sądu.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego dziecka.

- Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie u niego nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku, dlatego wystąpiłem do Prezydenta RP z prośbą o wniesienie inicjatywy ustawodawczej, która pomogłaby ten problem uregulować – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

AS

Źródło: TOK FM

Foto: Sejm

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz