Po 15 października możliwe decyzje w sprawie nadwykonań

14 Września 2017, 11:45

MZ chce zapłacić w znaczącym stopniu za nadwykonania placówek w pierwszych trzech kwartałach tego roku, czyli przed wejściem w życie sieci.

Poza 282 mln zł ze specustawy na zakup sprzętu w dalszej części roku uruchomione może zostać 1-1,5 mld zł budżetowej dotacji na zapłatę za nadwykonania. Jak tłumaczył w czasie konferencji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na razie ze względu na procedury uruchomienie tych pieniędzy obecnie nie jest możliwe.

Według ministra zdrowia po 15 października resort finansów będzie miał więcej informacji na temat stanu budżetu i wtedy będzie możliwe podjęcie bardziej szczegółowych rozmów o tym ile pieniędzy trafi do placówek. 

- Inne środki nie wymagają takiej zgody i już obecnie mamy zgodę na uruchomienie ok. 400 mln zł na inne cele – mówił Radziwiłł.  Trafią na nowy sprzęt oraz ok. 100 mln zł zostanie w tym roku uruchomienie na zwiększenie wydatków na zakup szczepionek. 

Minister podkreślał, że zapłata nadwykonań i nowy sprzęt poprawią sytuację finansową szpitali i jakość świadczenia przez nie usług zdrowotnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz