Jak kupić dentobusy w trzy miesiące? Przed MZ ambitne zadanie

19 Września 2017, 14:37

Część pieniędzy z tzw. zdrowotnej specustawy Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć na zakup dentobusów. Ale zadanie jest karkołomne. Pieniądze muszą być wydane do końca roku, a przetargi jeszcze nie ruszyły.

Dziś o kłopotach z zakupem dentobusów pisał Dziennik Gazeta Prawna. Pojazdy muszą zostać kupione jeszcze w tym roku – pieniądze z budżetu państwa będą dostępne na ten cel tylko do 31 grudnia.

Prezent w postaci dentysty na kółkach, który dojedzie do każdego ucznia, chciało zrobić już kilka samorządów. Niektóre zrezygnowały z pomysłu jeszcze przed rozpisaniem przetargu, np. Warszawa. Jednym z powodów były właśnie komplikacje związane z zamówieniem pojazdu. – Nie ma takiego sprzętu na rynku. A przygotowanie na indywidualne zamówienie to długotrwały proces – mówi DGP Paweł Chęciński, p.o. dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej w Urzędzie m.st. Warszawy.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne prace dotyczące przetargu na ich zakup – zapewnia resort i przypomina, że środki budżetowe na zakup dentobusów są przewidziane w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. - Obecnie jest ona procedowana w Senacie. Gdy tylko wejdzie w życie, uruchomimy odpowiednie procedury – deklaruje MZ.

- Zadanie jest ambitne, ale bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży uzasadnia podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy jakości i dostępu do świadczeń stomatologicznych dla dzieci. Stąd nasza determinacja w tej sprawie – podkreśla ministerstwo.

Dentobusy mają uzupełnić planowane rozwiązania, które mają poprawić dostęp dzieci i młodzieży do świadczeń stomatologicznych. Założeniem jest, że będą z nich korzystać uczniowie małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty.

AS

Źródło: DGP, MZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz