Zdrowotny przegląd prasy

21 Września 2017, 8:58

Dziś w prasie o rosnącym zadłużeniu szpitali, toczącej się dyskusji na temat szczepień i nowych technologiach w zdrowiu.

O „Awanturze o szczepionki” pisze dziś w Gazecie Polskiej Codziennie Klaudia Dadura. Toczy się publiczna debata o zasadności i bezpieczeństwie szczepień. Została wywołana po decyzji rodziców dziecka z Białogardu o zabraniu dziecka ze szpitala. W sprawę zaangażował się minister zdrowia oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

„Zadłużenie szpitali znowu rośnie” pisze nasza Redaktor Naczelna, Aleksandra Kurowska w Dzienniku Gazecie Prawnej. Artykuł dotyczy sytuacji finansowej szpitali. Po chwilowej poprawie spowodowanej zapłatą przez NFZ za nadwykonania, przeterminowane płatności szpitali wzrosły, do końca czerwca wynosiły aż 1,8 mld zł. Szpitale głównie zalegają z płatnościami dla dostawców. Przyczyną jest poziom kontraktów oraz wyceny poszczególnych procedur. W artykule komentarz M. Gałązki-Sobotki z Uczelni Łazarskiego, która wskazuje że sieć szpitali nie rozwiąże problemu zadłużenia.

„Usuń zaćmę w Czechach na koszt NFZ” pisze Anna Popiołek w Gazecie Wyborczej. W Czechach koszt operacji zaćmy wraz ze wszczepieniem amerykańskiej soczewki kosztuje 2,5 tysiąca zł, z czego 2,2 tys. zł zwraca NFZ. W Polsce w ubiegłym roku na zabieg czekało 540 tysięcy osób – niektórzy z nich nawet 5 lat. 

,,Winny szpital czy ratownicy” - spółka AMG Centrum Medyczne straciła kontrakt z NFZ na zarządzany przez siebie Szpital Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej. Powodem był brak umów z ratownikami. Ratownicy twierdzą, że przez 10 dni pełnili dyżury bez żadnych umów i ostatecznie przestali logować się do systemu. Teraz spółka domaga się od byłych usługodawców 2,1 mln zł. Artykuł autorstwa Karoliny Kowalskiej w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

,,Polska musi wykorzystać swoją szansę w dziedzinie biotechnologii” w Rzeczpospolitej także relacja z debaty nt. rozwoju biotechnologii w Polsce. W debacie ze strony Ministerstwa Zdrowia wziął udział minister Marcin Czech który wskazał, że Polska ma duży potencjał biotechnologiczny, co potwierdza wpisanie tej dziedziny do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ekspercki podkreślali, że postęp biotechnologiczny przyspiesza, ponieważ firmy mają coraz większy dostęp do finansowania. Uzupełnieniem relacji jest komentarz wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, która mówi, że inwestycje w nowoczesne technologie biologiczne rosną, jednak nadal jest do wykonania dużo pracy. Szczególnie w zakresie współpracy biznesu i administracji publicznej.

Służba zdrowia nie może działać dla zysku, nie może być biznesem. Skutecznie „odkręcamy” reformy poprzedników – mówi minister zdrowia K. Radziwiłł w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. „O publiczne pieniądze toczy się nieustanna walka. Konkurs, w którym liczy się głównie cena, jest podstawą zdobycia kontraktu. Płatnik finansuje procedury. I to wszystko. Efektem tego jest całkowita dezintegracja opieki nad pacjentem” – czytamy. 

Redakcja

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz