PPOZ: 2 mln pacjentów straci lekarza rodzinnego

12 Października 2017, 14:15

Od 2018 roku resort zdrowia zamierza pozbawić prawa do udzielania świadczeń 1091 lekarzy z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy w podstawowej opiece zdrowotnej. Konsekwencje mogą być dramatyczne – ostrzega Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Podczas kolejnych burzliwych obrad sejmowej Komisji Zdrowia rozpatrującej projekt ustawy o poz, Ministerstwo Zdrowia ujawniło, że z dniem 1 stycznia 2018 roku zamierza pozbawić prawa do udzielania świadczeń 1091 lekarzy rodzinnych na terenie całej Polski. Resor tłumaczy, że powodem jest brak odpowiednich kwalifikacji, ponieważ mają inne specjalizacje niż medycyna rodzinna, medycyna ogólna, interna czy pediatria.

Zdaniem lekarzy rodzinnych i świadczeniodawców skupionych w PPOZ decyzja ta jest niezrozumiała i szkodliwa. Dlatego też podczas obrad komisji zdrowia, zaapelowali do ministra zdrowia o wycofanie się z tego przepisu.

- Wielokrotnie podczas prowadzonych rozmów byliśmy zapewniani przez ministra zdrowia, że takiego rozwiązania w projektowanej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej, która już cierpi na dramatyczny brak lekarzy, nie będzie. Uważamy, że celowe uszczuplenie kadr za sprawą projektowanej ustawy dodatkowo ten niedobór jeszcze bardziej pogłębo, co może oznaczać zamknięcie przychodni w wielu małych miejscowościach i pozbawienie opieki lekarskiej pacjentów, których nie będzie miał kto przejąć twierdzi szefowa PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało również do posłów RP, do prezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz do konsultanta krajowego z medycyny rodzinnej, aby nie popierali ustawy w takim kształcie.

Bożena Janicka, prezes PPOZ podkreśla, że po pierwsze lekarze, których zamierza się odsunąć od wykonywanych świadczeń posiadają kilkunastoletnie lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy w podstawowej opiece zdrowotnej, a po drugie mają „swoich”  pacjentów, którzy przed laty złożyli do nich deklaracje. Wraz z ich „odejściem” z poz nagle z dniem 1 stycznia 2018 r  ponad 2 miliony obywateli straci wybranego przez siebie lekarza rodzinnego.

Ewa Szarkowska 

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

dr hab. Jan Czwartek, 14 Grudnia 2017, 17:28
Jako lekarze korwinisci apelujemy :lecznictwo musi być prywatne (jak od czasów Hipokratesa )-skończą się absurdalne problemy, pasozytnicza biurwa itd.
Piter Czwartek, 26 Października 2017, 15:28
A gdzie poszanowanie praw nabytych..?