Prezydent Duda deklaruje, że podpisze zakaz aborcji eugenicznej

12 Października 2017, 15:57

W wywiadzie opublikowanym w najnowszym "Gościu Niedzielnym" prezydent odnosi się m.in. do kwestii aborcji i reformy sądownictwa oraz zapowiada, że nie wystarczy mu dobra zmiana - chce bardzo dobrej. 

Duda odpowiada na pytanie, jak zachowa się, jeśli na jego biurko trafi do podpisania obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcję dzieci podejrzewanych o wrodzone wady i choroby. I stwierdza, że jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać. Zapowiada też, że podpisze zakaz aborcji eugenicznej.

- Te dzieci, jeśli uda im się przeżyć i rodzice nie zdecydują się na, niestety, proponowaną obecnie aborcję, są bardzo szczęśliwe. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można je zabijać. To są wspaniali ludzie, którzy swoim życiem mogą zrobić wiele dobrego - powiedział Andrzej Duda. 

Cała rozmowa Bogumiła Łozińskiego z prezydentem Dudą w najnowszym "Gościu Niedzielnym". Jest też dostępny na stronie prezydent.pl tutaj

Kiedy prawo mówi TAK

Obecnie prawo dopuszcza przerwanie ciąży w trzech przypadkach:

  • gdy do ciąży doszło w wyniku czynu zabronionego,
  • gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu ciężarnej,
  • gdy badania wykażą duże prawdopodobieństwo  ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Dwa kontrprojekty w Sejmie

Przypomnijmy, że Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji” został ponad miesiąc temu zarejestrowany w Sejmie. Od tego momentu ma trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów obywateli popierających inicjatywę ustawodawczą.

Projekt usuwa przepisy dotyczące możliwości przerwania ciąży w przypadku gwałtu lub ciężkich wad płodu. Nakłada też na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone. W projekcie znalazła się również propozycja, by do programów nauczania szkolnego wprowadzić wychowanie do życia w rodzinie z nauką o odpowiedzialnym rodzicielstwie.

Jednocześnie zbiórkę 100 tysięcy podpisów pod projektem liberalizującym przepisy aborcyjne rozpoczął Komitet "Ratujmy Kobiety 2017". Komitet podpisy pod swoim projektem ustawy zbiera już od miesiąca. Nowelizacja wprowadza między innymi prawo do legalnego przerwania ciąży do końca 12. tygodnia, edukację seksualną w szkołach oraz przywrócenie tabletek dzień po bez recepty. Ważnym elementem projektu jest regulacja klauzuli sumienia. 

AK

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz