Sejm: zmiana czasu do likwidacji. Czy to medycznie dobre?

12 Października 2017, 18:49

Jesienią 2018 r. nie zmienimy czasu na zimowy - autorami takiego pomysłu zmiany czasu są posłowie PSL, a ich projekt jednogłośnie, niezależnie od partyjnych barw przyjęli członkowie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. 

– Nie ma czynników, dla których wprowadzono to rozróżnienie czasów w 1916 r. w Niemczech. Widzimy też, że w sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem na stałe czasu letniego – mówił szef ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. Niektórzy mają jednak wątpliwości czy taka zmiana zyska aprobatę Unii.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Wpływa na nastrój i ryzyko zawału?

Tematem wpływu zmian czasu na zdrowie zajmował się m.in. prof. Martin Young, kardiolog z Birmingham. Jego zdaniem zmiana czasu zakłóca wewnętrzny zegar biologiczny. Wiosną gdy musimy wcześniej wstawać nasz organizm niekorzystnie to odczuwa. Badania pokazały cykliczny wzrost liczby zawałów w Michigan w USA, w innych wskazywano na zwiększoną liczbę udarów mózgu w Finlandii dzień po zmianie czasu na letni. Gdyby jednak chodziło o potwierdzone zjawisko i to na masową skalę, ze zmiany czasu już dawno zrezygnowano by. 

Z kolei cofnięcie wskazówek o godzinę jesienią zmniejsza według Younga ryzyko zawału o 10 proc. Daje możliwość dłuższego odpoczynku. 

W szpitalu nieco uciążliwa zmiana

Szefowie placówek medycznych zwracają uwagę, że zmiana czasu w systemie zmianowym jest bardziej odczuwalna. Dla osób pracujących 8-16 zmiana następuje w nocy, gdy śpią. Pracownikom medycznym na dyżurze raz w roku skraca się on o godzinę, ale następnym razem wydłuża. Zmiana ma też wpływ na dokumentację medyczną. 

Kiedy przestawić zegarek na czas zimowy?

Czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października (czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca). W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października z godziny 3:00 na 2:00. 

Osoby, którym pracodawca zaplanuje pracę na tę noc, przepracują jedną godzinę więcej niż normalnie trwa ich nocna zmiana. Jeśli obejmuje ona 12 godzin, przedłuży się do 13 godzin. Za taką zaś nadgodzinę przysługuje wolne lub dodatek. 

Redakcja

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz