Ponad 400 tys. podpisów pod projektem liberalizującym aborcję

06 Listopada 2017, 13:47

Projekt ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne jest już w Sejmie. Pod projektem podpisało się ponad 400 tys. osób. Podpisy zostały zatwierdzone. To oznacza, że debata na ten temat w Sejmie musi się odbyć w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

O tym, że podpisy zebrane pod obywatelskim projektem ustawy poinformowała dziś na jednym z portali społecznościowych Barbara Nowacka. Przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" projekt obejmuje oprócz legalnego przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez ginekologów.

We wrześniu zbiórkę pod obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne rozpoczął także komitet #ZatrzymajAborcję. Jego przedstawiciele poinformowali już o zebraniu pod nim 200 tys. podpisów. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek grupy posłów (w większości z PiS) o stwierdzenie zgodności z Konstytucją obowiązujących dziś zapisów o możliwości przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. 

AS

Źródło: Newsweek, WP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz