Ustawa o zwiększeniu nakładów na zdrowie po pierwszym czytaniu

08 Listopada 2017, 15:33 Sejm

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej nakłady na zdrowie zakończyło się przyjęciem dokumentu z poprawkami. Jak podkreślał dziś minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, w ciągu 10 lat do systemu ma trafić dodatkowo 500 mld zł. 

Rządowy projekt ustawy zakłada, że środki na zdrowie będą rosnąć systematycznie każdego roku, aż do osiągnięcia wartości 6 proc. PKB. Minister zdrowia będzie z kolei wskazywał obszary, które jego zdaniem najbardziej wymagają dofinansowania.

W trakcie pierwszego czytania, do projektu ustawy zostały zgłoszone poprawki. Dotyczyły m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB do 2021 roku. Poprawka została zgłoszona również przez klub PiS. Dotyczyła skorelowania przepisów ustawy o zwiększeniu nakładów z przepisami o sieci szpitali. Poprawki opozycji przepadły w głosowaniu.

Jak zadeklarował dziś minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, po przyjęciu ustawy Ministerstwo Zdrowia rozpocznie szerokie konsultacje społeczne, co do dalszych kierunków wydatkowania środków. Szef sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz dopytywał, konkretnie które organizacje pacjenckie, lekarskie czy pielęgniarskie poparły oficjalnie propozycję rządu w sprawie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

- Takich konsultacji nie było – wyjaśnił minister Radziwiłł. - Jestem gotowy dzielić się tym sukcesem ze wszystkimi, którzy od dawna nawoływali do zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia – także z organizacjami pacjenckimi czy posłami, którzy marzyli o takich nakładach - mówił. 

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz