USA: 25 lat więzienia za udawanie chorej na raka

12 Listopada 2017, 13:04 Pieniądze

Taka kara spotkała Amerykankę, która skutecznie przekonała wszystkich, że znajduje się w terminalnym stanie z powodu choroby nowotworowej. W Polsce również zdarzają się podobne przypadki. Ale sankcje nie są aż tak wysokie.

Kobieta z Alabamy, która oszukała rodzinę i przyjaciół, przekonując, że ma śmiertelnego raka, zebrała setki tysięcy dolarów za pośrednictwem stron GoFundMe. Oszustwo wyszło jednak na jaw. W konsekwencji Amerykanka została skazana na 25 lat więzienia, po tym, jak w sierpniu przyznała się do winy. Została również zobowiązana do zapłaty zadośćuczynienia swoim ofiarom.

Jennifer Flynn Cataldo zebrała w sumie 264 163 USD na czekach i w gotówce od darczyńców w okresie od 2014 do maja 2017 r.

W Polsce też lewe zbiórki

W Polsce również zdarzały się przypadki podobnych oszustw. Kary za nie póki co nie są jednak aż tak dotkliwe, a fundacje, za pośrednictwem których zbierane są pieniądze, wciąż pracują nad uszczelnianiem procedur tak, żeby zapobiegać oszustwom.

Zarzut wyłudzenia ponad 500 tys. zł podczas internetowej zbiórki pieniędzy na leczenie dziecka postawiła w lipcu Michałowi S. Według prokuratury, rzekomo chory na nowotwór chłopiec w rzeczywistości jest zdrowy, a jego rodzice nie zabiegali o pomoc. Poszkodowanych w tej sprawie jest ponad 6,5 tys. osób, pieniądze wpłacili m.in. w tym Anna i Robert Lewandowscy.

AS

Źródło: Fox News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz