Od 2 do 22 minut i w Polsce nie jest najgorzej. Ile czasu lekarz poświęca pacjentom?

10 Listopada 2017, 15:39 lekarz

W Polsce lekarz poświęca pacjentowi średnio 10 minut - wynika z analizy opublikowanej w ”BMJ Open”. W innych krajach też czas dla pacjenta nie jest długi, przyjmuje się ich kilku do nawet kilkunastu na godzinę. To wynik analizy ponad 28,5 mln wizyt u lekarzy ogólnych w 67 państwach.

Od 2 do 22 minut

Badanie dotyczyło lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Najwięcej czasu dla pacjenta mają lekarze w Szwecji (ok. 22,5 minuty). Dobrze wygląda też sytuacja w USA (ok. 21 minut), Bułgarii (20), Norwegii (18) i Finlandii (ponad 17). W Polsce lekarz poświęca pacjentowi średnio 10 minut. Podobnie jest w Holandii, Japonii czy Danii. Gorzej jest już w Niemczech, gdzie poświęcają pacjentom ok. 7,5 minuty i Austrii - gdzie jest to tylko 5 minut. 

Gdzie najmniej?

Na Słowacji wizyta pacjenta zajmuje lekarzowi mniej niż 5 minut. Najmniej czasu mają lekarze w Pakistanie, Bangladeszu i Chinach, poświęcając pacjentowi zaledwie ok. 2 minut lub nawet krócej. To oznacza - jak zwracają uwagę autorzy analizy - że 18 państw, w których żyje połowa światowej populacji, raportuje, że konsultacje z lekarzem trwają 2 minuty lub mniej. 

Jak zwracają uwagę autorzy badań, w praktyce oznacza to często jedynie spytanie o objawy i wypisanie recepty. 

Krótka wizyta, więcej leków

Krótkie rozmowy z pacjentem odbijają się na jakości opieki. Trudno postawić diagnozę. Z wcześniejszych analiz wynika też, że lekarze poświęcający pacjentom niewiele czasu skłaniają się do przepisywania zbyt wielu lekarstw i nazbyt gorliwie stosują antybiotyki.

AK

Źródło: www.timesnownews.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

królik Piątek, 10 Listopada 2017, 18:54
Jest na to sposób, trzeba się mnożyć jak króliki jak Radziwiłł wtedy nie będzie czasu chodzić do lekarza i czas wizyty nie będzie istotny