Smog: przybędzie 300 niezależnych czujników, więcej edukacji

14 Listopada 2017, 12:40

Gdy mowa o smogu w Polsce, resort zdrowia nie raz podnosił argument, że wypadamy słabo na tle innych państwa m.in. dlatego, że mamy więcej niż inni czujników i umieszczonych nie zawsze np. na odpowiedniej wysokości. Pomiarów będzie jeszcze więcej, bo międzynarodowy ubezpieczyciel doda ich jeszcze 300. 

14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Aviva uruchamia z tej okazji własną kampanię dedykowaną smogowi. 

Prezes Adam Uszpolewicz wyjaśniał, że Aviva wywodzi się z Londynu. W latach 50-tych był on stolicą smogu. - Chcemy zająć się prewencją. Akcja "Wiem, czym oddycham" ma przede wszystkim podnieść świadomość problemu, pokazać jak można uniknąć pewnych zagrożeń - mówił dziś na konferencji prezes polskiego oddziału firmy ubezpieczeniowej. Przypomniał, że według WHO z 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie, aż 33 są w Polsce. 

O problemie jest głośno w ostatnim czasie. Z sondażu wykonanego dla rp.pl wynika, że 74 proc. Polaków uważa zanieczyszczenia powietrza za poważny problem. 

Sąsiad sąsiadowi

Na przedmieściach, w części miast wysokie zanieczyszczenie wynika z ogrzewania piecami i marnej jakości paliwa jak węgiel czy miał węglowy. Do tego dochodzi spalanie śmieci w piecach. Stąd zanieczyszczenie w Krakowie, Zakopanem. Ale wiele osób wciąż kojarzy smog bardziej z przemysłem niż własnym działaniem. Jak zwracali eksperci, elektrociepłownie, fabryki, muszą mieć systemy oczyszczania spalin, a w domach, samochodach spalanie emituje wiele zanieczyszczeń. 

Efekt? Benzapiren jaki wchłaniają mieszkańcy miast odpowiada temu, co ląduje w płucach palacza.  By wchłonąć go tyle ile mieszkaniec Zakopanego w ciągu roku, trzeba by wypalić 4331 papierosów, w Krakowie - 3741. Warszawa np. 1307 papierosów rocznie, a w Gdańsku połowę tego. 

Smog: mniejszy czy większy 

Aleksandra i Piotr Stanisławscy prowadzący serwis Crazy Nauka, odpierali argumenty, że smog jest teraz o wiele mniejszy niż kiedyś. Zwracali uwagę, że mierniki zmieniły się. W latach 80-tych smog był pewnie większy, ale w 90-tych w związku z transformacją i upadkiem przemysłu emisja była mniejsza. Potem przemysł się trochę dźwignął, a ponadto zaczęliśmy masowo sprowadzać stare auta. - Biorąc pod uwagę całą Polskę emisja w ostatnich latach nieznacznie się zmniejsza, ale i tak poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki - mówił Stanisławski. Problemem jest m.in. zabudowywanie korytarzy powietrznych w miastach, które pomagały rozwiać część zanieczyszczeń. 

Okiem lekarza

Dr Piotr Dąbrowiecki, specjalista od chorób płuc, zwrócił uwagę, że styl życia odpowiada w 53 proc. za utrzymanie stanu zdrowia. Ale warunki środowiskowe w 21 proc. Cechy dziedziczne to 16 proc., a dostępność i poziom opieki zdrowotnej w 10 proc. Te warunki środowiskowe to m.in. jakość powietrza. 

Gdy dochodzi do pogorszenia jakości powietrza jak np. w styczniu, więcej osób trafia do szpitali, więcej też umiera. 

Katar, infekcje, astma, PoCHP

Zanieczyszczenia powietrza przenikają przez pępowinę do płodu. U dorosłych i dzieci powodują m.in. zaostrzenie astmy, POCHP, ale też zawały i udary. - 

- Cząsteczki zanieczyszczeń są bardzo małe, wielkości wirusa. Przenikają do płuc, krwi. Nos i płuca to bardzo dobry filtr, ale przeciążony rozwija proces zapalny - mówił Dąbrowiecki. 

Warszawski indeks

Po to, by mieszkańcy Warszawy mieli lepszą wiedzę i mogli reagować, gdy normy są znacznie przekroczone, rozmieszczono nowe czujniki i stworzono mapę dostępną w internecie. -Stworzyliśmy indeks, by osoby z astmą, rodzice dzieci i inne osoby, mogły sprawdzić jaki jest poziom zanieczyszczeń  - mówił na konferencji Dąbrowiecki. Zwracał uwagę, że osoby z POCHP, astmą itp. powinny zastanowić się czy korzystać z kominka, bo w sezonie grzewczym zanieczyszczenia na zewnątrz mogą być mniejsze niż w domu. I wziąć pod uwagę jakość powietrza wybierając miejsce wyjazdu na ferie, bo jak sam się przekonał pobyt w górach - w jego przypadku w Rabce - dwukrotnie skończył się pobytem w szpitalu, z powodu zaostrzenia astmy. 

Kampania

Aviva w ramach kampanii m.in. rozlokuje w swoich placówkach na terenie kraju 150 czujników a o ulokowaniu kolejnych 150 zdecydują internauci. Będzie też dawać czujniki wybranym klientom, a innym oferować zniżki na ich zakup.  strona edukacyjna www.wiemczymoddycham.pl którą promować będą spoty w kinach, radiu i telewizji.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz