FDA zatwierdziła pierwszą cyfrową pigułkę

16 Listopada 2017, 11:45

Po raz pierwszy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła cyfrową pigułkę – wyposażoną w czujnik, który może dostarczyć informacji lekarzom, czy i kiedy pacjenci przyjmują lek.

Decyzja FDA oznacza znaczący postęp w rozwijającej się dziedzinie urządzeń cyfrowych zaprojektowanych do monitorowania przyjmowania leków i rozwiązania problemu milionów pacjentów, którzy nie zażywają leków zgodnie z zaleceniami.

Eksperci szacują, że nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich kosztuje około 100 miliardów dolarów rocznie, w dużej mierze dlatego, że pacjenci stają się bardziej chorzy i potrzebują dodatkowego leczenia lub hospitalizacji.

Pacjenci, którzy zgodzą się przyjąć cyfrowy lek, muszą podpisać odpowiednie formularze zgody, pozwalając swoim lekarzom i maksymalnie czterem innym osobom (w tym członkom rodziny), na otrzymywanie danych elektronicznych wskazujących datę i godzinę zażywania tabletek.

Aplikacja na smartfona pozwoli im blokować odbiorców za każdym razem, gdy zmienią zdanie. Chociaż technologia jest dobrowolna, wciąż może powodować pytania dotyczące prywatności i tego, czy pacjenci powinni odczuwać presję, przyjmując leki w formie, którą mogą monitorować ich lekarze.

Pierwsza cyfrowa pigułka zatwierdzona przez FDA jest przepisywana osobom ze schizofrenią, zaburzeniem dwubiegunowym oraz, w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, z dużymi zaburzeniami depresyjnymi. Wielu pacjentów z tymi schorzeniami nie przyjmuje regularnie leków, często z poważnymi konsekwencjami. 

 

AS

Źródło: NY Times

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

erty Wtorek, 21 Listopada 2017, 0:18
rozumiem, że to dla pedofilii? W tym przypadku może podziałać. Resztę społeczeństwa zostawcie ich decyzjom.