Polska w smogu. Europejska Agencja Środowiska uruchomiła mapę

17 Listopada 2017, 14:25

Europejska Agencja Środowiska uruchomiła w tym tygodniu mapę, na której mieszkańcy Europy mogą oglądać na bieżąco, jakim powietrzem oddychają. Polska jest na niej czerwoną plamą.

Europejski wskaźnik jakości powietrza (European Air Quality Index) to nowy serwis internetowy EEA i Komisji Europejskiej, dostarczający aktualne informacje na temat jakości powietrza w oparciu o pomiary pochodzące z ponad 2 000 stacji monitorowania jakości powietrza w Europie.

Mapa dostępna jest pod adresem http://airindex.eea.europa.eu/

Jako ilustrację zamieściliśmy poziom zanieczyszczeń z dzisiaj. 

Co ciekawe, według publicznych instytucji w Polsce, sytuacja wygląda znacznie lepiej. Powodem jest przyjęcie innych norm, niż te stosowane przez Europejską Agencję. Ponadto w Polsce alarm smogowy ogłasza się powyżej 300 mikrogramów na metr sześcienny, gdy w większości państw Europy Zachodniej już przy 80-100. 

Rekordziści

Rekordowy poziom zanieczyszczenia pyłem PM10, jaki padł w grudniu w podkrakowskiej Skale został opisany m.in. przez "Financial Times". Stężenie pyłów wyniosło w tej miejscowości 979 mikrogramów na metr sześcienny. W tym czasie w Pekinie, uważanym za jedno z najgorszych miast jeśli chodzi o jakość powietrza, poziom zanieczyszczeń wynosił 737 mikrogramów. Norma to 50 mikrogramów.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz