Dopalacze jak narkotyki. Jest już projekt ustawy

20 Listopada 2017, 16:04

W Polsce dochodzi do około 300 zatruć dopalaczami w skali miesiąca. Dotychczasowe metody walki z tym zjawiskiem nie przynoszą wystarczających efektów. Do konsultacji społecznych trafiła właśnie kolejna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jakie rozwiązania wprowadza?

Dopalacze będą traktowane tak jak narkotyki. To oznacza, że za ich przetwarzanie, przerób, przewó, wewnątrzwspólnotowa dostawa, nabycie oraz wywóz będą groziły takie same kary jak w przypadku narkotyków. Kwestia nadzoru nad środkami zastępczymi nie ulega zmianie. Substancje wykorzystywane do produkcji dopalaczy będą jak do tej pory oceniane przez Zespół do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi, a potem – jeśli tak zdecyduje Zespół – dopisywane do listy nowych substancji psychoaktywnych. Lista ta nie będzie już załącznikiem do ustawy, ale będzie publikowana w rozporządzeniu ministra zdrowia, co ma ułatwić aktualizowanie wykazu.

Zostanie też wprowadzony rejestr domen internetowych służących do oferowania lub wprowadzania do obrotu środków zastępczych. Rejestr będzie prowadzony przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Lista takich domen ma być publicznie dostępna. GIS zostanie natomiast zobowiązany do publikowania raportów dotyczących przypadków zatruć środkami zastępczymi lub nową substancję psychoaktywną. Pierwszy taki raport ma powstać za 2019 rok.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

AS

Źródło: RCL

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz