Siedziba EMA w Amsterdamie. Zdecydował rzut monetą

21 Listopada 2017, 7:58

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu. W ostatniej rundzie był Amsterdam i Mediolan. O wyniku zadecydowało losowanie.

O lokalizację agencji walczyła też Polska. Na razie mamy u siebie tylko jedną unijną instytucję tej rangi. Jednak nasz kraj odpadł w pierwszej rundzie. 

W ostatniej rundzie Mediolan i Amsterdam otrzymały po 13 głosów, więc o zwycięstwie zadecydowało losowanie przeprowadzone przez estońską prezydencja UE. 

Początkowo o nową lokalizację walczyło 19 państw. 

Agencja zatrudnia aż 900 osób i jej budżet to ponad 320 mln euro rocznie. Agencja ma również korzystny wpływ na turystykę biznesową, ponieważ ponad 30 tys. ekspertów lata na spotkania EMA każdego roku.

EMA przeprowadzi się do Amsterdamu do końca marca 2019 r. Co ciekawe, gdy w agencji badano opinie pracowników na temat przeprowadzki, to właśnie Amsterdam, a obok niego Barcelona i Wiedeń były preferowanymi lokalizacjami. 

Agencja leków zostanie umieszczona w zupełnie nowym budynku na Zuidas w Amsterdamie, w pobliżu dwóch szpitali uniwersyteckich. Budynek ma być oddawany do użytku etapami. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

kmic Środa, 22 Listopada 2017, 10:34
Polska zdradzona? A co na to Radziwiłłowie? Raczej nic, dużo tego sukna, żeby coś dla siebie urwać jak dotychczas.
gier Środa, 22 Listopada 2017, 7:16
Brawo Panie Ministrze, kolejny przykład nieudolności. Czy honor w Pana rodzinie coś znaczy? A no tak, nie było pytania.
said Wtorek, 21 Listopada 2017, 19:22
Pan Minister Radziwiłł mydlił nam oczy swoją wszechmocą a bardziej swoich popleczników, o których tu juz byla mowa, a okazało się jak zawsze, że jest nieudolnym manipulatorem i karierowiczem, który nie brzydzi się niczego co pozwoli mu stołek zachować. Czy takie działania można uznać za haniebne?
ewa Wtorek, 21 Listopada 2017, 11:07
I co na to Krulik Hrabia? A może EMA się wystraszyła, że im się pracownicy w Polsce jak króliki rozmnożą, będą silne jak koń i będzie problem z ich utrzymaniem? Panie Ministrze, co Pan teraz wymyśli, żeby na stołku zostać?
trib Wtorek, 21 Listopada 2017, 10:47
Czyli kolejna spektakularna porazka Radziwilla, Czecha i Krola. Tylko ze oni akurat maja to w powazaniu kiedy ich dzialania w MZ i interesy sa tolerowane przez Premier Szydlo, brak dzialania Premier oznacza slabosc, to pokazuje ze Premier Kaczynski powinien objac rzad i zrobic porzadek z pajeczyna w MZ.
jack Wtorek, 21 Listopada 2017, 9:10
Od poczatku kazdy wiedzial ze to bylo mydlenie oczu Kaczynskiemu przez Radziwilla zeby zatrudnic Czecha w MZ. Tak sobie panowie razem z Landa Krolem i farmą wymyslili. Potem mialy byc szybkie zatrudnienia kolejnych osob z firm w MZ ale sie szum zrobil. Teraz uklad poczeka na reakcje Prezesa, ktory sie wlasnie dowiaduje jakie pismiewisko sobie z niego urzadzili panowie w stolicy.
ppr Wtorek, 21 Listopada 2017, 8:54
I co teraz minister Radziwiłł i minister Czech powiedzą Premierowi Kaczyńskiemu? Oszukaliśmy Pana dla stołków i własnych korzyści, wybaczy nam Pan?
Iga Wtorek, 21 Listopada 2017, 8:38
Teraz czekamy na wyjasnienia Pana Ministra, który zapewniał, że EMA bedzie w Warszawie
okruszka Wtorek, 21 Listopada 2017, 8:17
Kilka miesięcy temu pisano tutaj jak to Radziwiłł razem ze swoimi kolegami z grupy trzymającej władze w MZ, Landa, Król wprowadzili do MZ Pana Czecha i żeby to zrobić omamili Prezesa Kaczyńskiego, że Czech im zalatwi EMA w Polsce. Każdy logicznie myślący wiedział, że to klamstwo obliczone na to, że jak się swojego czlowieka Czecha do MZ wstawi powiązanego z firmami to on tam czystkę zrobi swoimi poobsadza urzad i agencje i bedzie eldorado. I Panowie próbuja tak robić ale sie już wszyscy zorientowali co prezentuje soba Pan Czech merytorycznie. Ale nikt nie zapomniał jakim sposobem Pan Radziwiłł ratował stołek wstawiajac Czecha i mamiąc Prezesa EMA. Każde klamstwo ma krótkie nogi i takie zagranie na nosie Prezesowi będzie zapamiętane. Już do niego dotarło jak układ chciał go na wystrychnąć na dutka.