Siedziba EMA w Amsterdamie. Zdecydował rzut monetą

21 Listopada 2017, 7:58

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu. W ostatniej rundzie był Amsterdam i Mediolan. O wyniku zadecydowało losowanie.

O lokalizację agencji walczyła też Polska. Na razie mamy u siebie tylko jedną unijną instytucję tej rangi. Jednak nasz kraj odpadł w pierwszej rundzie. 

W ostatniej rundzie Mediolan i Amsterdam otrzymały po 13 głosów, więc o zwycięstwie zadecydowało losowanie przeprowadzone przez estońską prezydencja UE. 

Początkowo o nową lokalizację walczyło 19 państw. 

Agencja zatrudnia aż 900 osób i jej budżet to ponad 320 mln euro rocznie. Agencja ma również korzystny wpływ na turystykę biznesową, ponieważ ponad 30 tys. ekspertów lata na spotkania EMA każdego roku.

EMA przeprowadzi się do Amsterdamu do końca marca 2019 r. Co ciekawe, gdy w agencji badano opinie pracowników na temat przeprowadzki, to właśnie Amsterdam, a obok niego Barcelona i Wiedeń były preferowanymi lokalizacjami. 

Agencja leków zostanie umieszczona w zupełnie nowym budynku na Zuidas w Amsterdamie, w pobliżu dwóch szpitali uniwersyteckich. Budynek ma być oddawany do użytku etapami. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Iga Wtorek, 21 Listopada 2017, 8:38
Teraz czekamy na wyjasnienia Pana Ministra, który zapewniał, że EMA bedzie w Warszawie