Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej. Do 1 mld na nadwykonania

21 Listopada 2017, 14:46

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł otrzymać z budżetu państwa dotację na sfinansowanie nadwykonań do 1 mld zł. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej na 2017 rok, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.

To kolejna kwota, tym razem z budżetu państwa, która wkrótce ma trafić do szpitali, którym NFZ nie zapłacił dotąd za nadwykonania. Sfinansowane mają być procedury udzielone ponad limit w latach 2008-2017.

W ubiegłym tygodniu prezes NFZ podpisał też zmianę planu finansowego Funduszu, dzięki której na nadwykonania przeznaczono z funduszu zapasowego 570 mln zł. Razem daje to więc sporą kwotę, na jaką mogą liczyć szpitale. Jak zapowiedział dziś prezes Andrzej Jacyna świadczeniodawcy mogą liczyć na pokrycie około 60 proc. ponadlimitowych świadczeń.

Dzisiejsza decyzja rządu nie dotyczy wyłącznie zdrowia. Na dodatkowe środki może także liczyć Fundusz Reprywatyzacji, Fundusz Termomodernizacji i Remontów, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zdrowia jednak otrzymało największe środki.

Wszystkie zadania zostaną sfinansowane z oszczędności w rezerwach celowych budżetu państwa. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

AS

Źródło: KPRM

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

jolmaga Środa, 22 Listopada 2017, 11:34
Dlaczego tylko szpitale mogą liczyć na zapłacenie za nadwykonania?! A co z pracujacymi w AOS.W okresie 01-09
2017 r.,mam nadwykonania w wysokości kontraktu za prawie 2 m-ce.Kto mi i innym w takiej sytuacji zapłaci za pracę? Od X.b.r. nie można przesuwać punktów na nastepny okres więc darmowa praca jest nieuniktona.Skandal!!
rusi Środa, 22 Listopada 2017, 8:22
"...będzie mógł otrzymać..." a to znaczy, że może nigdy nie otrzymać, PR-owa zagrywka, Morawiecki Radziwiłła pięknie ograł, ten nieudacznik wszystko bierze za dobrą monetę. Kiedy dymisja tego szkodnika Radziwłła?