Nakłady na B+R spadły. Czas na zachęty dla firm?

01 Grudnia 2017, 11:38 Laboratorium

Prace nad Rozwojowym Trybem Refundacyjnym, który miał premiować firmy farmaceutyczne m.in. za działalność badawczą w Polsce utknęły, choć oficjalnie mówi się o tym, że trwają. Tymczasem w gospodarce nakłady na inwestycje... spadły. 

Sporną kwestią wokół RTR jest przede wszystkim to, kogo dokładnie premiować i za co oraz z jakich pieniędzy. Zdaniem wielu ekspertów z obszaru ochrony zdrowia, pieniądze na ten cel nie powinny uszczuplać wydatków na zdrowie, a więc lepiej by pochodziły z budżetu państwa. Rząd wiele mówi o wspieraniu działalności badawczo-rozwojowej, ale na razie wydatki na nią po chwili poprawy, znów są poniżej 1 proc. PKB. 

GUS: mamy spadek

W ubiegłym roku na działalność badawczą i rozwojową (B+R) wydaliśmy w Polsce około 18 mld zł, a więc o 0,7 proc. mniej niż przed rokiem — podaje GUS.

Spadł także udział nakładów na B+R w PKB — z 1 proc. w 2015 r. do 0,97 proc. w roku 2016. Statystyki odnoszą się do wartości nakładów wewnętrznych (poniesionych na działalność B+R prowadzoną wewnątrz danego podmiotu).

30 proc. mniej na inwestycje

Wyróżniono tu dwie kategorie — nakłady bieżące i inwestycyjne. O spadku wydatków ogółem zadecydowały te drugie. W 2016 r. nakłady bieżące wyniosły 14,6 mld zł, co stanowiło 81,3 proc. nakładów wewnętrznych. W porównaniu z rokiem poprzednim nakłady te były wyższe o 9,6 proc., zmniejszyły się natomiast nakłady inwestycyjne (o 29,4 proc.).

Personel w działalności badawczej i rozwojowej (B+R) w 2016 r. obejmował 214,0 tys. osób.

AK

Wykorzystane infografiki pochodzą z raportu GUS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz