Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w POZ. Dotyczą leczenia boreliozy

04 Grudnia 2017, 9:48

Ministerstwo Zdrowia zamierza zwiększyć kompetencje lekarzy rodzinnych w zakresie diagnozowania i leczenia boreliozy. Jak informuje MZ w odpowiedzi na petycję, w resorcie właśnie trwają prace nad takim rozwiązaniem.

„W związku z napływającymi do Ministra Zdrowia postulatami zwiększenia dostępu do świadczeń z zakresu diagnozowania i leczenia boreliozy informujemy, że w ministerstwie prowadzone są prace nad oceną możliwości zwiększenia kompetencji lekarzy poz z zakresu diagnozowania i leczenia boreliozy oraz poszerzenia katalogu badań diagnostycznych z przedmiotowego zakresu. Oceniania jest również możliwość opracowania zaleceń postępowania w rozpoznawaniu i leczeniu boreliozy, którymi lekarz poz może kierować się w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy u osób pozostających pod jego opieką” – informuje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na skierowaną do resortu petycję w tej sprawie.

Co to jest borelioza?

Borelioza jest wielonarządową chorobą przenoszoną przez  kleszcze, której obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie osoby objęte powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie diagnostyki i leczenia boreliozy. Tematem od kilku miesięcy zajmuje się też parlamentarny zespół do spraw boreliozy. 

AS

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz