6,8 proc. na zdrowie - projekt już w Sejmie

05 Grudnia 2017, 13:23

- Dzisiaj wielki dzień dla polskiej ochrony zdrowia. Udało się zebrać w ciagu dwóch tygodni 157 tys podpisów - mówił pod Sejmem na spotkaniu z mediami Łukasz Jankowski wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

- Dziękujemy wszystkim którzy się do tego przyczynili. To jest wielki sukces. To pokazuje skale poparcia społecznego i mamy nadzieje ze nie tylko będzie procedowania ale tez uchwalona. Im szybciej tym lepiej - mówił Łukasz Jankowski.

Podkreślał, że poparcie dla projektu wyrażają też pacjenci. - Nie chcą żeby zajmował się nimi lekarz który pracuje trzecia dobę na dyżurze. Od 1 stycznia ponad 3 tys. lekarzy będzie miało wypowiedziana klauzule opt-out lub jej nie przedłuża - mówił wiceszef PR OZZL. 

- Wydaje się, że minister zdrowia jest w trudnym położeniu. Mówi o sukcesach, a tymczasem nasza akcja pokazuje realną sytuację w służbie zdrowia. Jeszcze raz apelujemy o podjęcie rozmów - wyjaśniał. 

Co zawiera projekt?

Porozumienie Zawodów Medycznych wpisało w projekcie wzrost publicznych nakładów na zdrowie do poziomu 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Teraz wynoszą one ok. 4,7 proc. Z kolei rządowy projekt, nad którym pracuje Senat, przewiduje dojście do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r. 

Sejm: prace w ciągu trzech miesięcy

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.

 

AS

Polecamy także:

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz