Ranking przejrzystości badań klinicznych. Kto w czołówce?

07 Grudnia 2017, 10:23

W corocznym rankingu przejrzystości badań klinicznych Bioethics International zwyciężyły koncerny Johnson & Johnson i Sanofi. Obaj producenci uzyskali najlepsze wyniki (na poziomie 100 proc.). Firmy AbbVie, Celgene, Merck i AstraZeneca uzyskały wynik powyżej 91 proc.

„Generalnie, wyniki w mierzonych wskaźnikach znacząco poprawiły się w prawie każdym obszarze dla 11 firm farmaceutycznych i 19 leków”, powiedziała założycielka Bioethics, Jennifer E. Miller. Wyniki badań klinicznych na wszystkich pacjentach były ujawniane w 96 proc. w porównaniu z poprzednim wynikiem na poziomie 87 proc. „Są realne korzyści płynące z przejrzystości badań klinicznych. Jeśli wyniki nie zostaną umieszczone w przestrzeni publicznej, podważona zostanie cała etyka tego procesu” – dodała.

Dla koncernu J & J był to już drugi rok z rzędu ze 100 proc. wskaźnikiem przejrzystości. "Wierzymy, że udostępnianie danych z badań klinicznych jest wyrazem uznania dla pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu i przyczynia się do poprawy opieki nad pacjentem" - powiedziała w oświadczeniu Joanne Waldstreicher, dyrektor medyczny firmy Johnson & Johnson. 

AS

Źródło: fiercepharma.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz