Nie wszystkie leki będą raportowane do MZ

14 Grudnia 2017, 10:21

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w piśmie do Naczelnej Rady Aptekarskiej, w resorcie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy Prawo farmaceutyczne. Zmiany mają dotyczyć m.in. Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

To istotna informacja dla aptek i hurtowni farmaceutycznych, które zostały ustawowo zobligowane do sprawozdawania danych na temat dostępnych na rynku leków. Termin, w którym Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi miał zacząć działać był już przesuwany. Do nowych regulacji (które już obowiązują) nie był przygotowany ani rynek leków ani sam resort zdrowia.

Mniej leków do raportowania do MZ

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w przygotowywanej nowelizacji Prawa Farmaceutycznego planuje się ograniczyć zakres obowiązków raportowania do ww. systemu. Według znowelizowanych przepisów w ZSMOPL mają być przetwarzane dane o obrocie produktami leczniczymi spełniającymi określone kryteria, nie zaś wszystkimi produktami leczniczymi, jak przewidują aktualnie obowiązujące przepisy.

MZ określi wykaz leków

W noweli resort określi, jakich produktów leczniczych pozostających w obrocie, mają dotyczyć dane przekazywane do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami LeczniczymiZgodnie z projektem mają to być produkty lecznicze, które ustawodawca wyselekcjonował w oparciu o kryterium konieczności wzmożonego nadzoru nad nimi (np. ze względu na siłę działania), a tym samym większe ryzyko związane z bezpieczeństwem ich stosowania, czy szerzej – z uwagi na interes ochrony zdrowia publicznego.

 

AS

Źródło: NIA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz