Onkologia: MZ wymienia stary sprzęt na nowy - 17 akceleratorów

14 Grudnia 2017, 11:15

Aż 220 mln zł przeznaczono na zakup nowych akceleratorów stosowanych w onkologii. Ministerstwo zdrowia przekaże środki na zakup 15 urządzeń, z czego 12 podmieni wysłużony już sprzęt, a 5 poszerzy bazę sprzętu.  

W resorcie zdrowia podpisano dzisiaj podczas konferencji prasowej trzy umowy na dofinansowanie zakupu i wymiany akceleratorów w trzech ośrodkach onkologicznych. Nowe urządzenia trafią do:

Centrum Onkologii w Gliwicach (wymiana trzech urządzeń plus sfinansowanie modernizacji bunkrów),

Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach (wymiana jednego urządzenia, dokupienie drugiego oraz zmiany w bunkrach)

Kliniki Radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji działającego z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie (wymiana akceleratora, dostosowanie bunkra). 

Resort zdrowia podkreślił, że w sumie w ramach działań sfinansowanych zostanie osiem projektów dotyczących zakupu i wymiany akceleratorów do radioterapii. Wcześniej - bo 29 listopada - podpisano umowę na modernizację zakładu radioterapii w stołecznym Centrum Onkologii, natomiast w trakcie oceny są projekty zgłoszone przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, Podkarpackie Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie oraz Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii.

Zabiegają o więcej

W 2018 r. planowane jest złożenie przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach wniosku o dofinansowanie kolejnego projektu (w ramach II etapu prac), którego całkowity koszt realizacji wynosiłby 26,55 mln zł. Z kolejnym wnioskiem wystąpić chce też olsztyńska placówka. - Dla nas to pierwszy etap rozbudowy zakładu radioterapii, mam nadzieje że spotkamy się jeszcze w sprawie II etapu. W naszym województwie nigdy nie było tak dobrej sytuacji jeśli chodzi o liczbę akceleratorów liniowych - mówiła Krystyna Futyma, szefowa placówki. 

Największe obciążenie na świecie

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii- Instytutu Oddziału w Gliwicach podkreślał, że nowoczesne leczenie pacjentów onkologicznych wymaga odpowiedniego sprzętu i wymiany starych urządzeń na nowe. - Dzięki unijnym funduszom i podpisane dziś umowie poprawi się dostępność do nowoczesnych metod leczenia w naszym regionie. Wymieniamy jeden aparat, ale zostanie o uzupełniony o drugi. Dotychczasowy był najbardziej na świecie obciążony pod względem liczby pacjentów według statystyk producenta - mówił szef placówki. - Nie pamiętam by było tak dobre pokrycie, jeśli chodzi o zaopatrzenie Centrum Onkologii w Gliwicach i tak dobrze układała się współpraca z resortem jak obecnie - dodał. 

Wiceminister Piotr Gryza, który w imieniu MZ podpisywał umowy, podkreślał, że to zwyczajna szara praca MZ, która wiąże się ze zwiększaniem potencjału placówek i zwiększaniem dostępu do świadczeń.

Narodowy instytut onkologii

Wiceminister nie chciał natomiast zdradzić więcej informacji na temat wymienionych w expose premiera planów utworzenia Narodowego Instytut Onkologii. - Rząd będzie realizował taki program i tyle na ten temat mogę powiedzieć - stwierdził.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz