K. Radziwiłł o expose premiera M. Morawieckiego

14 Grudnia 2017, 11:36

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odniósł się dziś do expose premiera Mateusza Morawieckiego w części poświęconej zdrowiu. Podkreślił, że wymienienie zdrowia wśród priorytetów rządu jest "rzeczą historyczną".

- Na uwagę zasługuje fakt, że zdrowie pojawia się na pierwszym miejscy wśród szczegółowych tematów, którymi będzie się zajmował rząd i to jest rzecz historyczna, która się nigdy dotąd nie zdarzyła - mówił dziś minister zdrowia K. Radziwiłł podczas konferencji "Innowacja w zdrowiu – perspektywa polsko-norweska".

Sieć szpitali i POZ

- Jesteśmy w przededniu podpisania przez prezydenta podpisania ustawy, która gwarantuje stopniowy wzrost nakładów na służbę zdrowia. Łączy się to z efektywnym wydatkowaniem tych pieniędzy. Takimi elementami, które mają racjonalizować nasz wysiłek w służbie zdrowia podporządkowując to dobru pacjentów, to sieć szpitali i podstawowa opieka zdrowotna. A wspólnym mianownikiem jest koordynacja opieki - podkreślił minister zdrowia.

Priorytetem onkologia i kardiologia

Radziwiłł odniósł się także do zapowiedzi Mateusza Morawieckiego dotyczącej utworzenia Narodowego Centrum Onkologii oraz Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego. - Onkologia, która jest w sposób oczywisty wyzwaniem medycyny. To musi być jeden z priorytetów służby zdrowia. Drugim jest kardiologia. Tu Polska ma się już czym chwalić. Dodałbym do tego problem niewydolności serca. Toczą się również prace nad standardami opieki okołoporodowej. Myślę, że w tym obszarze może być tylko lepiej. Prace mają szanse się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku - powiedział minister zdrowia.

- Bardzo intensywnie patrzymy na ratowanie życia ludzkiego, ale w przypadku leczenia bólu jest jeszcze dużo do zrobienia. Rząd będzie też kład nacisk na rozwój nauki, w tym nauk medycznych - zaznaczył. 

AS

Foto: Senat/M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz