M. Czech o najbliższych planach w polityce lekowej

11 Stycznia 2018, 13:06

- Leki to część systemu najbardziej uporządkowana i grająca według określonych reguł. Musimy pracować nad niedoskonałościami. Widzę też ogromne wyzwania w innych obszarach systemu – mówił dziś wiceminister zdrowia Marcin Czech i nakreślił najbliższe plany Ministerstwa związane z polityką lekową. 

- Na pewno mamy w planach dużą nowelizację Prawa farmaceutycznego. Jesteśmy w ciągłych kontaktach roboczych ze środowiskiem. Pracujemy też nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Planujemy tu wprowadzić około 20 zmian, w tym zmniejszyć liczbę publikacji list refundacyjnych - mówił dziś podczas konferencji "Priorytety 2018" wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Uporządkowanie obrotu lekami

- Mamy nadzieję uporządkować obszar obrotu lekami. Naszym priorytetem jest to, aby nasi pacjenci mieli dostęp do leków, których potrzebują. Krok po kroku systematycznie na każdej liście będziemy się starali wdrażać nowe terapie - mówił M. Czech.

Nowe instrumenty dzielenia ryzyka

- Będziemy chcieli już może w pierwszym lub drugim kwartale popatrzeć na wyniki dwóch, trzech stosowanych u nas terapii. Będziemy chcieli przychylnie spojrzeć w kierunku instrumentów dzielenia ryzyka uzależnionych od wyników. Mowa może o jednym czy dwóch w 2018 roku - wyjaśnił wiceminister.

Refundacyjny Tryb Rozwojowy i opieka farmaceutyczna to kolejne obszary, na które Ministerstwo Zdrowia chce postawić w tym roku. Prace nad jednym i drugim wciąż trwają. Resort pracuje też nieustannie nad dokumentem Polityka Lekowa Państwa. Według zapewnień wiceministra zdrowia, dokument jest już w połowie gotowy.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

qwek Niedziela, 14 Stycznia 2018, 23:29
Kazdy kto widzial Czecha na konferencji
mial tylko jeden komentarz, facet powinien wuleciec z mz z hukiem
xaro Niedziela, 14 Stycznia 2018, 12:27
Facet z mydla robiony, wejdzie wszedzie byleby sie promowac, a do powiedzenia nie ma nic oprocz tego ze ustawy pisze na weekendach z "grupa znajomych"
sale Piątek, 12 Stycznia 2018, 23:23
Przykro patrzec na tego goscia, dyletant i narcyz, skad PIS bral takie miernoty. Nowy minister juz wie z kim ma do czynienia.
frog Piątek, 12 Stycznia 2018, 14:56
Chech zblaznil sie na konferencji jak zawsze, a przyznanie sie ze nie ma czasu pracowac nad polityka w MZ i robi to na zewnatrz to blazenada i kpina. Przejrzystosc u tego Pana jest tragiczna. Kiedy nowy minister pozegna tego Pana?
kasta Piątek, 12 Stycznia 2018, 0:51
Zenujace, Pan Czech mowi ze pisze polityke lekowa w weekendy ze znajomymi bo w MZ nie ma czasu, dymisja dla tego Pana, to wprost przyznanie sie do lobbingu, a kto placi za te imprezy weekendowe gdzie sie to pisze? Poziom tego Pana katastrofalnie niski.
Kyt Czwartek, 11 Stycznia 2018, 17:07
Pan Min mówi o wszystkim czy się wyłączył:

Na jego opisie w MZ jest informacja :

"WyłączeniaZ uwagi na gwarancyjny – dla uczestników postępowania – charakter regulacji dotyczących wyłączenia pracownika oraz zaufanie uczestników do władzy publicznej, właściwym jest wyłączenie Pana Marcina Czecha na jego żądanie lub strony albo z urzędu od udziału w postępowaniach dotyczących podmiotów, z którymi łączył go stosunek pracy (Servier Polska Sp.z.o.o. oraz Novo Nordisk Pharma Sp. z.o.o). oraz od udziału w postępowaniach dotyczących bezpośrednich konkurentów w/w podmiotów. Pan Minister Marcin Czech podejmuje decyzje o wyłączeniu się z konkretnego postępowania, zgłaszając taką informację do Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji. Rozstrzygnięcia w postępowaniach administracyjnych, z których Pan Minister Marcin Czech wyłączył się, podejmuje osobiście Pan Minister Konstanty Radziwiłł."
Adam Juźków Czwartek, 11 Stycznia 2018, 13:36
Apeluję do p.Ministra Czecha, aby wreszcie Min.Zdrowia rozpatrzyło pozytywnie wniosek skierowany do MZ w 2011r przez producenta leku Xarelto- firmę Bayer S.A. w sprawie rozszerzenia zakresu wskazań refundacyjnych tego leku również na następujące choroby:migotanie przedsionków, udary mózgowe i nadciśnienie tętnicze. Choroby te zostały całkowicie pominięte we wskazaniach refundacyjnych oraz nie uwzględnione na liście leków bezpłatnych dla seniorów 75+.Lek Xarelto jest wyjątkowo drogi i dla wielu starych i schorowanych pacjentów praktycznie niedostępny. Od wielu miesięcy prowadzę korespondencję z MZ w tej sprawie, niestety, bezskuteczną.Seniorzy 75+ nie są w stanie zrozumieć przyczyn całkowitego pominięcia we wskazaniach refundacyjnych dla leku Xarelto w/w chorób.Starzy i schorowani Polacy będą wielce zobowiązani, jeśli sprawa ulg przy zakupie Xarelto zostanie wreszcie życzliwie potraktowana przez kierownictwo resortu zdrowia.W oczekiwaniu na takie właśnie potraktowanie poruszonej tu kwestii pozostaję z poważaniem Adam Juźków - senior 80+.