Eksperci: koszty opieki zdrowotnej będą wciąż rosły

18 Stycznia 2018, 13:19

Trudności w dostępie do opieki medycznej i jej niewystarczające finansowanie to dziś największe wyzwania dla sektora ochrony zdrowia. Sytuacji nie poprawiają statystyki demograficzne. Rosnącą grupa osób starszych i zwiększony popyt na świadczenia medyczne wskazują, że problem będzie narastał. Jak podkreślają eksperci, duże zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną, konieczność podwyższenia wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia, jak również inwestycje w nowoczesne rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne sprawią, że w najbliższych latach będziemy mierzyć się z koniecznością zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia. 

Rosnące koszty opieki zdrowotnej to nie tylko problem sektora publicznego. Odczuwa je także sektor prywatny, który powoli staje się coraz istotniejszym dostawcą świadczeń medycznych w Polsce. Obecnie w Polsce około 30 proc. usług medycznych finansowane jest z prywatnych budżetów (abonamenty i ubezpieczenia medyczne, usługi pojedynczych wizyt).

Dlaczego usługi medyczne będą nas kosztować więcej?

Obserwując sytuację na rynku oraz alarmujące dane demograficzne, dziś coraz więcej mówi się, że do 2030 roku staniemy przed ogromnym wyzwaniem, związanym z wydatkami na opiekę zdrowotną. Prywatne podmioty coraz częściej decydują się na waloryzację cen usług medycznych, by móc zapewnić opiekę i świadczenia swoim pacjentom na wysokim poziomie. Dlaczego usługi medyczne będą nas kosztować więcej? Jakie czynniki mają na to wpływ?

Więcej konsultacji lekarskich oraz badań

- Z roku na rok obserwujemy rosnący popyt na świadczenia medyczne, coraz więcej pacjentów korzysta z porad lekarskich związanych z chorobami przewlekłymi, cywilizacyjnymi oraz starzeniem się społeczeństwa. W Medicover Polska w 2016 r. zostało wykonanych o 1 mln więcej konsultacji niż w 2015 r. – tłumaczy Artur Białkowski, Wiceprezes Zarządu Medicover Polska. Rosnąca liczba konsultacji lekarskich wpływa także na liczbę wykonywanych badań diagnostycznych. - W Medicover Polska w 2016 r. wykonano około pół miliona więcej badań niż w 2015 r. Liczba badań przekłada się także na ich koszty. W 2017 r. wzrost kosztów diagnostyki (badania laboratoryjne i obrazowe)wyniósł blisko +6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. – dodaje.

Rosnące wydatki na badania diagnostyczne wiążą się także z poprawą standardów oraz inwestycjami w nowoczesny sprzęt. Myśląc o jakości świadczeń medycznych, coraz częściej w miejsce podstawowych badań wprowadza się te bardziej zaawansowane, pozwalające na dokładniejszą diagnostykę i zwiększające szanse na skuteczne leczenie.

Co istotne, dostępność tego typu badań jest też odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania pacjentów, którzy często poszukują alternatywy dla świadczeń dostępnych w sektorze publicznym.

Braki personelu medycznego i rosnące wynagrodzenia

Niewątpliwie na wzrost kosztów opieki ma także wpływ ograniczona dostępność lekarzy w Polsce, związane z nią problemy z zatrudnianiem personelu, a tym samym wzrost wartości wynagrodzeń.

W Polsce liczba lekarzy na 100 tys. mieszkańców jest najmniejsza w całej Unii Europejskiej. Są prognozy mówiące o tym, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba specjalistów, w tym dermatologów, ginekologów czy pediatrów, spadnie nawet o kilkanaście procent.

Według najnowszego raportu OECD dot. stanu zdrowia Europejczyków i kondycji opieki medycznej w Europie, w Polsce na 10 tys. osób przypada 23 lekarzy, a w innych krajach OECD przeciętnie 34. Pod względem liczby pielęgniarek również odbiegamy od średniej. Mamy ich 52 na 10 tys. osób, wobec średniej dla państw OECD wynoszącej 90. W Szwajcarii jest ich nawet 180.

Sytuacja ta sprawia, że podmioty prywatne, chcąc zapewnić opiekę na wysokim poziomie, inwestują w personel medyczny

- Z myślą o pacjentach, dokładamy wszelkich starań, by zapewnić wysoką jakość świadczeń oraz minimalizować ograniczenia w dostępie do lekarzy, stąd inwestycje w personel medyczny czy wysoko wyspecjalizowany sprzęt medyczny. Dzięki inwestycjom udało nam się osiągnąć ponad dwa razy lepszy wynik w porównaniu do sytuacji w Polsce – argumentuje Artur Białkowski, Wiceprezes Zarządu Medicover Polska. - Warto także podkreślić, że sektor prywatny mocno inwestuje w rozwój e-zdrowia: telemedycynę, nowe systemy i aplikacje dla pacjentów, zapewniające wysoką jakość usług, komfort oraz optymalizację pracy personelu medycznego – dodaje.

Rosnące koszty opieki zdrowotnej to wyzwanie nie tylko dla naszego kraju, ale problem globalny, dotykający wielu państw Europy. Prognozy wskazują bowiem, że w najbliższych latach wydatki na ochronę zdrowia wzrosną z 7 bilionów dolarów w 2015 roku do 8,7 biliona w 2020 roku.

Głównym powodem tego wzrostu jest poprawa standardów leczenia, rosnące wynagrodzenie i koszty w ochronie zdrowia, a także wydłużająca się średnia długość życia pacjentów i wiążąca się z tym konieczność opieki medycznej.

AS

Źródło: Medicover

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz