Wiemy kiedy będzie I czytanie projektu 6,8 proc. na zdrowie

26 Stycznia 2018, 15:40 sejm

Kancelaria Sejmu poinformowała Porozumienie Zawodów Medycznych kiedy odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, dzięki któremu publiczne nakłady na zdrowie miałyby rosnąć o wiele szybciej niż przewiduje ustawa rządowa. Kiedy posłowie zajmą się projektem?

Już na najbliższym posiedzenie Sejmu, 6-8 lutego, ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy. Taką odpowiedź dostał Tomasz Dybek z PZM, który jest przedstawicielem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. 

Przypomnijmy, że Porozumienie Zawodów Medycznych wczoraj spotkało się z ministrem Szumowskim i zaprezentowało swoje postulaty. Z kolei druga tura rozmów Łukasza Szumowskiego z Porozumieniem Rezydentów OZZL ma się odbyć 1 lutego. 

Rząd dał mniej

Mimo postulatów PZM, rząd i Parlament przyjęły projekt ustawy zakładającej stopniowe dojście do 6 proc. PKB publicznych nakładów na zdrowie. Poziom ten ma być osiągnięty dopiero w 2025 r. przy czym jak podkreślał były już minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ustalone w ustawie poziomy są minimalne i mogą być wyższe.
Po raz pierwszy udało się też wprowadzić do ustawy jakiekolwiek zapisy gwarantujące wzrost nakładów - choć na poziomie, który nie satysfakcjonuje pracowników medycznych, pacjentów i ekspertów.  

Zgodnie z rządową ustawą na ochronę zdrowia będzie przeznaczone w 2018 r. nie mniej niż 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. – 5,03 proc, w 2021 r. – 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. – 5,6 proc., a w 2024 – 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, będzie osiągnięty w 2025 r.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz