Targi CES 2018: 12 premier technologicznych dla zdrowia

07 Lutego 2018, 15:08
07 Lutego 2018, 15:08
07 Lutego 2018, 15:08

Podczas CES 2018 (Las Vegas, USA) firmy z całego świata zaprezentowały nowości i innowacje w różnych dziedzinach technologii. Oto lista rozwiązań, które jeszcze w tym roku trafią do pacjentów i na rynek medyczny.

 

Omron Heartguide 

Zegarek mierzący na bieżąco ciśnienie krwi z dokładnością odpowiadającą wyrobom medycznym. Czy to koniec tradycyjnych ciśnieniomierzy domowych?

Nokia Sleep

Urządzenie monitorujące jakość snu oraz sterujące oświetleniem i temperaturą, aby stworzyć idealne warunki w sypialni. Całość składa się z wkładki umieszczanej pod materacem i aplikacji mobilnej.

Neutrogena Skin360

Znana z produkcji kosmetyków firma Neutrogena personalizuje dbanie o skórę. Specjalna nakładka na smarfona mierzy – na podstawie fotografii o 30-krotnym powiększeniu – poziom nawilżenia skóry, strukturę oraz ocenia jej ogólny stan w skali od 0 do 100 punktów. Na ten podstawie aplikacja mobilna dobiera produkty do pielęgnacji.

Colgate Smart Electronic Toothbrush E1

Inteligentna szczoteczka do zębów naszpikowana sensorami. W połączeniu z aplikacją mobilną podpowiada, jak lepiej dbać o higienę jamy ustnej. System sztucznej inteligencji nadzoruje jakość szczotkowania w 16 strefach jamy ustnej. Urządzenie zintegrowano z aplikacją ResearchKit dostępną w urządzeniach firmy Apple. W ten sposób każdy szczotkujący może wziąć udział w badaniach klinicznych nad rozwojem nowych sposobów dbania o czystość zębów.

System wirtualnej rzeczywistości do szkoleń lekarzy 

Dzięki okularom 3D oraz czujnikom umieszczonym na rękach lekarz może przenieść się wirtualnie na salę operacyjną i ćwiczyć różne scenariusze zabiegów. Symulacje powstały we współpracy z ekspertami Uniwersytetu Stanforda (USA).

Philips SmartSleep 

Zakładana na noc opaska na głowę ma inicjować u użytkownika szybkie przechodzenie w głęboką fazę snu (REM). Im dłuższa faza REM, tym lepsze samopoczucie psychiczne w ciągu dnia i sprawniejsze funkcjonowanie mózgu. Jak zapewnia producent, w ten sposób nawet osoby nie mogące sobie pozwolić na długi sen wstaną rano wypoczęte.

L'Oreal UV Sense 

Miniaturowy klips, który pozwoli mierzyć poziom ekspozycji skóry na promieniowanie UV i tym samym rozsądnie korzystać ze słońca. Wyniki pomiaru odczytuje specjalna aplikacja, a klips jest tak mały, że można go umieścić nawet na paznokciu.

Puduszka – robot Somnox

Coś dla osób, mających problem z zasypianiem. Wystarczy przytulić się do poduszki, która kurczy się i rozszerza, tak jakby oddychała. W efekcie następuje regulacja oddechu i odprężenie.

Sensio Air. Detektor alergenów 

Wykrywa pyłki traw, pleśń i kurz ostrzegając, gdy ich poziom staje się niebezpieczny mogąc wywoływać objawy alergii. 

Nima Peanut Sensor

Masz alergię na orzeszki ziemne? To małe urządzenie wykryje ich ślady w pożywieniu. W sprzedaży jest także wersja śledząca zawartość glutenu w pożywieniu. Wystarczy umieścić próbkę jedzenia w specjalnym próbniku i poczekać na wynik pomiaru.

Helite Hip'Air. Poduszka powietrzna dla seniorów

Upadki osób w podeszłym wieku mogą prowadzić do skomplikowanych urazów stawów biodrowych a nawet śmierci. Ma im zapobiegać specjalny pas, który błyskawicznie po wykryciu utraty równowagi aktywuje specjalne poduszki ochronne. Wynalazek działa podobnie do mechanizmu znanego z samochodów.

Oska Pulse na przewlekły ból

Pulsujące pole elektromagnetyczne emitowane przez urządzenie poprawia przepływ krwi w dotkniętych bólem obszarach ciała, łagodząc jednocześnie sztywność mięśni. Efekt: szybka ulga w miejscowych bólach.

Artur Olesch

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz