Ważne: MZ ma propozycję zmian w ustawie o minimalnych płacach w zdrowiu

08 Lutego 2018, 17:00 Pieniądze

Gdy dziś pytaliśmy na konferencji prasowej ministra Łukasza Szumowskiego o podwyżki dla pracowników medycznych i nowelizację ustawy dotyczącej minimalnych płac w placówkach zdrowotnych, dość ogólnie mówił o rozmowach i spotkaniach, jakie będzie prowadzić w tym roku. Tymczasem dziś po południu trafiła do partnerów społecznych propozycja nowelizacji tej ustawy. 

Do partnerów społecznych trafiło pismo wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko wraz z materiałem roboczym dotyczącym propozycji zmian w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Co znalazło się w propozycji nowelizacji? Otóż realizuje ona wniosek m.in. NSZZ Solidarność, by ustawa obejmowała nie tylko pracowników medycznych, ale ogólnie zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ponadto lepsze pensje dostanie część pielęgniarek. 

W ustawie ustalone są mnożniki dla poszczególnych grup zawodowych i pracownicy inni niż medyczni mieliby zarabiać nie mniej niż 0,53 wskaźnika opartego na średniej płacy w gospodarce. 

- Najistotniejszą zmianą jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, którymi w rozumieniu projektowanej ustawy są osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, które wykonują pracę pozostającą w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach działalności medycznej zakładu leczniczego - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy. 

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku minimalna płaca w Polsce dla wszystkich zatrudnionych na pełnym etacie (nie tylko w ochronie zdrowia) to 2100 zł brutto. 

 

MF przyjmuje argumenty

W piśmie do wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska odnosząc się do projektu napisała, że przyjmuje argumentację MZ. Uwag do projektu nie zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Nowy termin dla dyrektorów

Projekt nowelizacji przewiduje, że do dnia 15 czerwca każdego roku kierownik podmiotu leczniczego lub podmiot tworzący wyda zarządzenie w sprawie podwyższenia wynagrodzenia. Teraz ustawa określa tylko, kiedy trzeba podnieść pensje najsłabiej zarabiających  - termin ten to 1 lipca. 

 

Ważne zmiany dla pielęgniarek

Pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, lecz niewymagających specjalizacji będą miały w załączniku do ustawy inne zaszeregowanie, co zmieni też wysokość ich płacy. Zamiast jak dotychczas być w grupie określonej w załączniku jako 9, będą w grupie 8.

Grupa 8 obejmowała teraz tylko pielęgniarki i położne ze specjalizacją (niezależnie od wykształcenia i kierunku studiów). 

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującą ustawą:

7. Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją ma wyliczaną pensję według współczynnika 1,054. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r. powinno dla niej wynosić nie mniej niż 4095 zł brutto. Na koniec 2021 r. zaś 5 251 zł brutto.

W grupie 8 - Pielęgniarka albo położna, ze specjalizacją współczynnik to 0,732. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r. powinno dla niej wynosić nie mniej niż 2 847 zł brutto, a na koniec 2021 r.  3 651 zł. 

Grupa 9 - Pielęgniarka albo położna, bez specjalizacji ma ustalaną płacę według współczynnika 0,642, co oznacza na koniec 2019 r. minimum 2 496 zł, a na koniec 2021 r. 3 201 zł brutto. 

Nowy załącznik do ustawy, ze zmienionymi mnożnikami, wygląda zgodnie z propozycjami MZ tak:

 

Placówki znowu bez kasy na realizację ustawy

Jak czytamy w uzasadnieniu, nowelizacja ustawy "nie będzie skutkowała przekazaniem podmiotom leczniczym w 2018 r. dodatkowych środków, ponad obecnie planowane"  - nie dostaną wsparcia ani z NFZ ani z budżetu państwa. 

Aleksandra Kurowska

 

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

zgroza Niedziela, 11 Lutego 2018, 12:42
i znowu na długie lata i starzy odejdą na emeryturę a młodzi najwyżej im zamrożą i też nie dostana, jakoś 500+ za darmo to się pisowce nie zastanawiali czy dać czy nie
malpy Niedziela, 11 Lutego 2018, 9:53
średnia płacy wzięta co była kilka lat temu, cholery jedne
dosyc Niedziela, 11 Lutego 2018, 9:52
znowu porozkładane na lata tj. na zaś, a co my mamy teraz lub za rok-dwa odchodzący na emeryturę. Co za cholerny, pieprzony kraj, pracuję 38 lat za jałmużnę.
pp Piątek, 09 Lutego 2018, 23:46
inni pracownicy medyczni nie mniej niż 0,53 sredniej krajowej to dlaczego inne zawody maja przeliczniki np 0,6 x 3900 a nie ok 4500?
hmmm... Piątek, 09 Lutego 2018, 10:00
Dziwny podział wśród pielęgniarek. Magister ze specjalizacją zarobi o 1,5 tysiąca więcej od licencjata ze specjalizacją, a ten tylko o 400 zł wiecej od pielęgniarki z wyksztalceniem średnim bez specjalizacji. O ile nic się nie zmieniło w naszym kraju, to licencjat jest wyższym wykształceniem zawodowym. W "widelkach" niie został ujety wysiłek edukacyjny pielęgniarek z dłuższym stażem, które kiedyś kończyły licea czy inne średnie szkoły medyczne, a w trakcie "kariery zawodowej" podjęły stydia uzupełniające i porobiły specjalizacje.
niki Piątek, 16 Lutego 2018, 21:57
Licencjat to podstawowe zawodowe przygotowanie do pracy. Wyższe wykształcenie pielęgniarki to magister.
technik rtg Poniedziałek, 12 Lutego 2018, 22:18
Jaki licencjat kużwa.. dorwały sie piguły i w ciagu roku licencjaty porobiły, a teraz drą sie ze maja wyższe studia. Nikt nie wspomina o brutto-brutto 4x4oo zł. Dla nich to nie podwyżka i milcza o tym ze wykiwały inne grupy zawodowe. Juz sluchac sie nie da jakie to one biedne
wlad Piątek, 09 Lutego 2018, 7:57
no to znowu z jednej strony marchewka a z drugiej kij na finanse placówek ochrony zdrowia....dyrektorzy już się zastanawiają jak hmmm bezpiecznie zadłużac szpitale....bo kasy na te regulacje nie dostana jak "widać"
Sam Czwartek, 08 Lutego 2018, 17:20
Jakze PIS JEST NIENORMALNY